Elutuba – kindel plaan, põnts eelarvele, õnnelikud leiud

Kui eelmises postituses kirjeldasime kööki, planeerimist ja kasutatud köögimööbli leidmisest-tuunimisest-sobitamisest, siis seekordses postituses pöörame rõhku sama ruumi teisele poolele. Nimelt on meil avatud köök-elutuba, võttes enda alla ligikaudu 32 ruutmeetrit (mis on peaaegu sama suur nagu meie esimene ühine üürikorter…). Kuna ruumi ehitamise/renoveerimise osas on enamjalt kõik sama nagu köögi puhul, siis sellel pikemalt ei peatu vaid asume kohe sisustamise ja ruumi paigutuse kallale. Küll aga maitseks, milline nägi elutoa pool välja 2019 aasta suvel, kui maja ostsime ning mõned pildid ka ehitusprotsessist.

Suvi 2019
Vasakul vana ahi ning põrandakütte pliit.
Keskel maja kõige viltusem uks.
Eesmärk – võimalikult vähe asju

Elutoa sisustamise puhul võtsime kohe alguses eesmärgiks, et sinna paigutame võimalikult vähe mööblit ja muud pudi-padi. Kuna ruum on köögiga koos, siis tundus (ja ei väsi seda laulu korrutamast), et läheb liiga kirjuks. Niisiis oli elutuppa vajaminevate mööbliesemete nimekiri väga lühike. Diivan, diivanilaud, TV-kapp. Lisaks kamina ette paberikorv, puude kandmiseks mingi korv ning ahjuroop.
Olime eelmisesse üürikorterisse ostnud diivani osta.ee keskkonnast. Lihtne hall diivan mustade käetugedega. Kuid kuna käetoed ja seljatagus oli kaetud nahalaadse materjaliga, oli see mõnus kraapimisala meie kassile Särtsule. Paraku ei osanud me teda kuigi hästi ka sellest välja juurutada. Kolides otsustasime diivani üürikasse jätta ning asusime otsima uut diivanit. Kuna eelmine diivan oli ka pigem odav ja mitte nii kvaliteetne, et võinuks pikalt vastu pidada, ei olnud me selle üle kuigi kurvad.
Väheste asjade kõrval oli teiseks eesmärgiks saada enamik sisustusest jällegi teiseringi poodidest. Esimese diivani kandidaadi leidsimegi teiselt ringilt, kuid seekord hoopis Instagramist! Tuttav oli müümas oma euroalustest ise ehitatud ratastel diivanit. Välimuselt üli äge ja omanäoline diivan tundus täpselt meie elutuppa sobivat. Mõeldud-tehtud, ostsime diivani. Juba 2019 suvel, kui tegelikult polnud diivanit ennast veel kuhugi panna. Siinkohal ütleme suure aitähhi Johannale!
Kuna sisustust oli ruumi mõeldud vähe, polnud ka suurt mõtlemist mööbli paigutuse osas. Esialgu oli kontori ja elutoa vahel sein ja üks pisike viltune uks. Vana ahju lõhkumisel ja seinte paljaks tegemisel leidsime, et ahju kõrval olev sein pole enam palksein vaid tellistest laotud vildakas seinalaadne asi. Koos ahjuga sai seegi maha lammutatud, kuid vana viltuse ukselengi jätsime alles. Plaanisime algul lengi ja ahju vahele siiski mingit seina, aga ajapikku hakkas see avatud tunne meeldima.

Hea müügitaktika ja uus diivan

Veidi pärast IGst ostetud diivani kätte saamist juhtusime ringi uitama Viljandi erinevates sisustus- ja ehituspoodides. Ringiga jõudsime ka Viljandi Mööblimaja poodi, kus katsetasime huvipärast erinevaid diivaneid ja vaatasime ka muud mööblit. Mingil hetkel hakkasime vestlema ka sealse müüjaga ning pikemalt peatusime ühe konkreetse diivani juures. Euroalustest olemasolev diivan täitis meie esmased soovid – nurgadiivan ning piisavalt lai, et sellel vähemalt üks inimene magada saaks. Kuid hakkasime huvi tundma nurgadiivan-voodite vastu, et vajadusel mahutaks diivan ka rohkem kui ühe unise. Ja siis enesele märkamata me juba leppisime kokku, milliseid jalgu me diivanile tahame, mis materjali kasutatakse, diivani kõrgus. Ja siis käis kaarditerminali piiks ning pool diivani summast oli ette makstud.
Me oleme mõlemad päris impulsiivsed. Aga nii lihtsalt me pole end enne ära lasknud rääkida. S’il on isegi oma taktkika, kui keegi midagi pähe hakkab määrima (eelkõige töötab see telefoniteel pakkujatega), siis S pakub neile vastu elevanti või autot või vanaema potte. Igatahes. Me ostsime diivani. Teise. Esimesele leidsime ka juba koha, olge mureta, see üle ei jäänud!

Et kass uut diivanit katki ei kraabiks…
Särtsu personal space ja kraapimispuu

Varem ei ole Särts just suur kraapimispuude fänn olnud. Ikka rohkem meeldis mööblikatetel küüsi teritada. Üürikas olime teinud talle aiapostist ja köiest kraapimispuu, kuid see talle liiga sümpaatne ei olnud, kui siis üli üli harva. Kui aga uus diivan oli majja toodud pidime hakkama mõtlema sõjaplaani, et kassile ruttu selgeks teha, mida võib ja mida ei või kraapida. Esimestel päevadel Särts isegi liiga palju diivanile küüsi teritama ei läinud, palju enam pakkus talle lõbu mööda ahju poolset ukselengi üles ronida. Nagu eelnevalt juba kirjeldasime, jätsime elutoa ja kontori vahele alles vana ukse lengi ja ukseava ning selle kõrvale jäi avaus ka lengi ja ahju vahel. Katsime siis lengi ahjupoolse tala täies pikkuses peenema köiega, et kass saaks seal südame rahus kraapida ja turnida. Pea avastas ta, et kui ronida päris lengi “tippu”, on ta kaminapealsega samal kõrgusel, aga vahe kraapimispuu ja kamina vahel oli liiga suur, mööda seina proovis ka liikuda, aga see küll hästi ei õnnestunud.
Ka varem olime mõelnud, et võibolla võiks lengi ja ahju vahele paar raamaturiiulit tekitada. Säiliks ruumi avatus, aga saaks seda ala ka praktiliselt ära kasutada. Hetkel on seal siiski ainult veel üks vanast laelauast tehtud riiul, või õigemini kassi “korrus”. Kinnitasime selle ühelt poolt kruvidega seinapalgi külge, teiselt poolt tõime ülalt palgilt alla keermelati – kamina ja puitriiuli vahele pidi jääma ohutuse mõttes väike vahe ning niiehknaa ei saa kamina külge otseselt kinnitada midagi, ka põranda külge kinnitamine ei meeldinud. Seega otsustasime riiuli siis niiöelda ülevalt alla, keermelatiga, kinnitada. Ilmselgelt kõiki raskemaid raamatuid riiulitele hiljem panema ei hakka.

Kalli diivani odavad (aga mitte vähem ägedad) kaaslased

Kuigi me ei plaaninud teise diivani ostu, siis tegelikult oleme nüüd üpris rahul selle uue diivaniga ka. Õigemini oleme nüüd sellega harjunud. Esialgu oli diivan liiga kõva ja liiga kõrge ja mõjus rohkem sellise kontorisse sobiva “viisaka” diivanina, mitte max mõnusa lebotamiskohana. Aga pole hullu, nagu just ütlesime, oleme ära harjunud.
Kui see planeerimata kulutus oli tehtud, sai selgeks ka, et kõik ülejäänu ehk tegelikult ainult diivanilaud ja TV-kapp, peavad olema võimalikult odavad ja eeldatavasti ka teiselt ringilt. Olime juba ka mõned Sõbralt Sõbrale poed läbi kamminud, aga enamik leitud laudu olid kas liiga kallid või täiesti teise stilistikaga. Meie otsisime aga võimalikult lihtsa tegumoega täispuidust lauda, mis ei oleks ka liiga väike/madal ega ka liiga suur, st sobituks meie diivani kabariitidega. Diivanilaua leidsime lõpuks Pärnust Jenny Kruse heategevuspoest, (kus muide on üli suur ja äge valik mööblit ja nõusid ja palju muud) hinnaga 25€. Laua leid oli eriti õnnelik, kuna see tõesti sobib nii toonilt kui ka stiililt väga hästi köögi töötasapinna ja ka söögilauaga.
TV-kapi otsingud nii kergelt ei läinud. Esialgu kasutasime teleri all vana riidekapi ülemist osa, mis iseenesest toimis päris hästi ning võinuks ka sinna jääda. Aga eks sellega vist ole ikka nii, kui tead, et see pole selleks mõeldud, mõtled ikka sellest kui riidekapi osast ja siis see lihtsalt kuidagi täielikult pildile ei sobi. Otsisime TV-kappi taaskasutuspoodidest, erinevatest portaalidest (osta.ee, okidoki.ee jne), aga jällegi kas a) liiga kallid; b) mõõdud ei sobi; c) materjal ja tegumood ei sobi. Kui juba oli lootus suht kadunud, avas M igavusest veel kord okidoki ja seal see oli. Vinge puidust TV-kapp! Ja järgmisel päeval oli see juba meie elutoas.
Teiseringi mööbliga kodu sisustamine on ikka uskumatult põnev ja grammike tüütu. Tuleb lihtsalt silmad lahti hoida ja mitte alla anda. Peab arvestama, et tõenäoliselt esimese-teise otsimisega päris seda õiget ei leia. Ja võibolla ei leiagi, aga tasuks vaadata ka sellise pilguga, et mida annaks värvides-parandades-tuunides värskendada!

See ainuke suurem feil

No ausalt see vist on ainus asi, mille kallal, kui tahta, saaks norida ja mille üle oleme ise ka end (ja teineteist) norinud. Me vist ei mõelnud kohe üldse päriselt läbi, et mis pidi ja kuidas see kaminasuu jääda võiks…
Kui kaminat paigaldama hakati, tundus kõik väga normaalne ja loogiline – kamina suu jääb köögipoole, sest kontori poole nagu ei taha/pole mõttet. Mille peale me aga ei tulnud, et põhimõtteliselt kohe kamina kõrvale tuleb ju TV-kapp ja teler! Niisiis, kamin sai valmis, meie hakkasime vaikselt sisse kolima. Panime esialgse TV-kapi ja teleri paika, diivani ka, no ja siis saime aru, et midagi on pildil valesti. Et kuidas siis nüüd diivanilt mõnusalt kaminatuld nautida saab, kui kamina suu diivani suhtes 90kraadise nurga all on…? Muidugi, saame oma hiiglasliku kott-tooli kontorist elutuppa venitada ning mõnusalt päris kamina ette kerra tõmmata, aga ikkagi see pagana TV-kapp on siis külje all…
Hiljem oleme mõelnud, et võinuks plaanida kamina suu ikkagi diivani poole, et kamin oleks jäänud toa suhtes diagonaalis. Samas nii oleks tekkinud nii elutoa kui ka kontori poolel kamina taha mingi kasutu ruum. Võibolla saanuks seda kuidagi praktiliselt ära kasutada. Teine mõte, mille realiseerimine isegi on täiesti tehtav ja tulevikuplaanides mõtteliselt kirjas, on tekitada kaminale ka teisele poole ehk kontoripoole klaasuks. Küll aga hetkel see kaminasuu feil häirib meid aina vähem, mistõttu ei vaeva me enam võimalike “oleks võinud” ja “saaks teha” mõtetega oma pead. Läks nii, siis läks! Lõpuks on ju tegu suhteliselt pseudoprobleemiga – kamin toimib, annab sooja, elavat tuld saame ka nautida.

Elutoa praegune ilme, mai 2020

Nii nagu köögis on ka elutoas mõned lõpetamata tööd, enamik to do listi sisust kattub köögi postituses väljatooduga. Elutoas tuleb lisaks veel leida ja paigaldada liistud kamina ees olevate plaatide ning parketti kokkupuute kohtadele. Suurim murekoht on hetkel valgus… Oleme hetkel järkuvalt “kaabli otsas ripub pirn” valgustite moevoolus, aga reaalsuses tahaks lähiajal midagi veidi kenamat lakke panna. Kuna aga laed on kõigest 2,30m kõrged, on võrdlemisi keeruline leida sobivad valgustit/lambikuplit. Meil on üks DIY mõttekene arenemas… Näis, kas sellest asja saab.

Head,
S&M


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s