Köök – uus ja vana

Kui vannitoa planeerimine tundus esialgu põnev ja väga hirmus korraga, siis köök tekitas veelgi rohkem ärevust ja küsimusi. Varasemate üürikorterite põhjal teadsime, millist kööki me kindlasti ei taha, just paigutuse mõttes. Aga milline siis oleks see meie ideaalne köök? Muidugi olid köögi paigutusele kõrged nõudmised ka see tõttu, et S’i pere peab pubi ning kirglik kokkamine on ka temal veres. Mingil määral oli praktilisus seetõttu meie jaoks isegi tähtsam, kui ilu. Köögimööbli lahendus, millest ka põgusalt varem oleme rääkinud, tekkis palju ootamatumalt, kui oskasime arvata. Kööki planeerides pidime ka arvestama elutoa poolega (ja vastupidi). Kuna tegu on avatud köök-elutoaga, oli eesmärgiks, et mõlemale “toale” jääb piisavalt ruumi, et kogu tuba poleks liiga üle kuhjatud mööbli ja muuga. Oluline oli ka ruum paigutada nii, et saaks pika lauaga söömaaegu korraldada. Sellega me veel natuke peame tegelema, just valgustite loomise ja paigutamise mõttes. Kui vannituba on umbes 90% valmis, siis köögis on ikka päris palju veel läbimõelda ja valmis teha.

Päris alguses nägi köök välja selline

Kui olime 2019 aasta suvel kogu maja eelmistest omanikest jäänud asjadest tühjaks teinud, algas kõigepealt suur lammutustöö. Terves majas tuli lahti lõhkuda betoonpõrand ning vana põrandakütte torustik. Seinad kiskusime puhtaks vanadest tapeetidest, prussidest ja kipsplaatidest. Kui seinad korrastatud, põrand lõhutud ja uus valatud, saime majja lasta Pinnad Puhtaks kutid, kes tõid soolapritsiga nähtavale imeilusad puitseinad ja originaalsed puitlaed. Talve hakul said seina kipsplaadid ning jõulude eel saime köögis&elutoas hakata seinu ja lagesid värvima. Kuna kipsiga kaetud seinad plaanisime valgeks värvida ning puitseina puutumata jätta, otsustasime, et värvime ikkagi ka lae uuesti üle. Naturaalne puitlagi nägi küll üli mõnus välja, aga nagu juba eelmistest postitustest välja joonistub, pelgame ruume liiga kirjuks ajada. Seega tundus valge lagi + valge sein + puitsein niiöelda puhtam-rahulikm valik. Köögisisustamiseni jõudsime käesoleva aasta jaanuaris, kui saime lõpuks asuda põrandaid katma. Kogu köögimööbel, selle paigutus ja muu sisustus oli meil aga juba ammu olemas.

Teeme ikka ise…

oli meie esimene mõte. Plaanisime üsna lihtsakoelist mööblit, mida saanuks ehitada prussidest, vineerist ning esiküljed oleks katnud kangaga. Kapiuste asemel kardinad tundus mõnusalt maakodulik ja nutikas lahendus. Eriti meeldis M’ile, et sõltuvalt tujust saab siis köögi tooni muuta. “Jõuludel tumerohelised kardinad, suvel heledad ja nii edasi!” Isetegemise juures tundus suure plussina ka riiulite planeerimine vastavalt vajadusele. Saanuks arvestada, millised köögitarvikud meil on ning millist ruumi ja paigutust vajaksime ning sooviksime. Ka olime esialgu otsustanud, et ühtegi seinakappi tegema ei hakka. Seintele mõtlesime paari avatud riiulit.

Köögimööbel teiselt ringilt?

Üsna ühel ajahetkel sõitsid sisse reaalsus ehk kuklas tiksuv ajapuudus ning ka kohene lahendus. Nimelt leidis S Facebooki mööbli ostu-müügi grupist köögimööbli koos tehnikaga, mille täishinnaks oli ligikaudu 1300€. Piltidelt tundus, et kogu mööbel on võrdlemisi heas seisukorras, vajas vaid pisikesi parandusi siin-seal ja värviuuendust. Komplektis olnud tehnikat meie ei soovinud, kuid nende vastu tundsid huvi S’i vanemad.
Niisiis ostsime endale köögimööbli Facebooki vahendusel. Mööbli eest maksime kokku 1000€.
Kui mööbel meie õuele kohale jõudis, oli M veidi kõvera näoga. Küll ei meeldinud värv, pool mööbli osadest tundusid kasutuskõlbmatud. “Ja üldse, kuidas me mõtleme seda enda kööki paigutada…?” Ka tundus 1000€ kasutatud kööbimööbli eest nüüd kuidagi liiga kallis. Keset ehitusmöllu ja mitmeid probleeme, on päris raske mõnes kehvasseisus asjas näha ilusat tulemust, mitte prügikastitäidet. Aga me ei andnud alla, ega poleks selleks enam väga ka võimalust olnud. Mööbli eest sai juba raha välja käidud, ise enam ehitada ka polnud aega. Tuleb olemasolevaga leppida ja kui ei sobi, siis kannatada ja oodata aega, mil saab siis selle sobivama lahenduse.

Põrand paika ja köögipusle võib alata

Kui jaanuaris M Londonisse läks, sai S rahulikult majas toimetada, mis tähendas, et köök-elutuba said parketitatud ning köögisaare IKEA pusle lahendatud.
Pikalt olime juurelnud köögi asetuse üle ning köögisaare paiknemise ja kuju üle. Pinterest pakub mitmeid geniaalseid DIY köögisaare lahendusi, kuid meie saar pidi suutma kanda/hoida ka pliiti ja ahju, siis DIY mõtted jäid natuke tahaplaanile. Lõpuks leidsime Eesti IKEAst sobiva köögikapi, kus ahjule koht ning mis mõõtudelt sobis meile täpselt. Õnneks klappis kapi tegumood ka ülejäänud köögimööbliga! Niisiis sai esimeses jaos paika just saar.
Seejärel, kui M juba kodus tagasi oli, hakkasime teistele kappidele õiget asukohta leidma. Kindel oli ainult kraanikausi koht, kuhu torud olid juba veetud. Külmiku osas olime pikalt juurelnud, et kas panna see õue mineva ukse kõrvale, ruumi nurka või esiku ukse kõrvale. Õue uks aga avaneb sissepoole, mis tähendanuks pidevat külmiku kolkimist. Kohe esikust sisse tulles tundus ka külmkapp veidi kentsakas, tahaks ikka poekotid kuhugi kapile asetada, rohkem ruumi ukse juurde. Niisiis jäi külmkapp ruumi nurka. Selle paigutusest lähtuvalt saime vaadata, palju külmikuga sama seina ääres veel ruumi on. Tõime tuppa esimesed kapid, valamukapi, ühe riiulitega ja teise sahtlitega kapi. Neist tekkis külmiku kõrvale kena kööginurk ning mõõtudelt sobis kõik üsna ideaalselt.
Veel oli soov teha õue minevast uksest vasakule poole üks tööpind, et sinna niiöelda kohvi ja tee tegemise nurk tekiks. Ka tundus, et köögitarvikute-kuivainete hoiustamiseks oleks veel ruumi vaja. “Kohvibaaris” on kapp sahtlitega ning kapp siinidel olevate võrkriiulitega (selline veider ja natuke ebapraktiline, vähemalt selles kohas meie köögis). Üks sügavatest sahtlitest sai kohe kuivainete varusid täis ning teise hõivasid kõik kohvid-teed.
Pikalt oligi köök nii nagu esialgu sai seatud, aga S leidis, et üks seinakapp võiks siiski olla. Alles jäänud köögimööbli seas oli üks raamitud klaasustega kapp, mis tegelikult kohvibaari kohale päris kenasti sobib. M aga seadis tingimuseks, et klaase enam tagasi ei pane, jäävad ainult need raamid usteks.
Esimese hooga tundus kasutatud köögimööbli paigutamine oma soovide järgi keeruline ja veidi ebareaalne. M oli veendunud, et raudselt mingit pidi mõõdud ei klapi ja jääb imelik. Lõpptulemus paigutuse osas on aga päris hea. Alati ei peagi köögimööbel olema seinast seinani ja maast laeni. Kohvibaari kapp on keset seina, mis meie jaoks mõjub iseenesest just mõnusalt, seina ja kapi vahel saame peita kassitoidu kasti ja väljast sisse tulles ei ole kapiserv väga teepeal ees. Sama kapi kõrvale sai palkseinale kinnitada puitkastid puu- ja juurviljade jaoks, ilma, et need kuskilt muud vajalikku ruumi ära võtaks. Nende kohal on veel ruumi mõne toreda-vaimuka köögiteemalise postri jaoks, mis ehk kunagi sinna tehtud saab.

Teiseringi mööbli värskenduskuur

Uue-vana köögimööbli värvimise puhul me isegi väga palju tooni üle ei arutlenud. Hall oli esimene valik, lihtsalt. Otsustasime mööblit tuunida loodusliku, veebaasil kriidivärviga, esmalt just tema puhta koostise tõttu ning teisalt on kriidivärv väga hea katvusega, nõuab vähe eeltöötlust ja sobib paljudele pindadele. Kriidivärve katsetasime ka näiteks san.ruumi seintel, et näha erinevaid valge tonaalsusi, aga kööki sai valitud Petrol Blue. Mõnus kameeleonvärv, mis hooti puhas hall, sõltuvalt valgusoludest, mõnikord sinakama alatooniga, teinekord rohekam. Värvid tellisime armsast Viljandimaalt pärit firmast Võõp.
Köögikapi esipaneelide vuntsimist alustasime kruntvärviga. Kuigi Vintage kriidivärvid otseselt ei nõua kruntimist, siis köögimööbli puhul tundus mõistlik siiski paneelid esmalt töödelda. Õnneks olid kõik kööki jõudnud kapid heas seisus ning ühtegi esipaneeli ega kappi ennast otseselt parandama ei pidanud. Niisiis said kõik paneelid kaks kihti krunti, seejärel kaks kihti värvi ning viimaseks veel kiht kruntvärvi, mis toimib ka kui kinniti. Eriti hoolikalt said kinnitiga üle tehtud just kraanikausi all olevate kappide esipaneelid. Olles mõnda aega kööki aktiivselt kasutanud, tuleb tõdeda, et värv peab väga kenasti vastu, seda on olnud lihtne puhastada ning kulumismärke ei ole täheldanud!
Kasutatud mööblit ostes otsustasime aga S’i eestvedamisel, et töötasapinnad paneme kindlasti uued. Köögimööbliga oli kaasas MDF’ist hallikirju tööpind, aga meie unistus oli täispuit. Vahetasime tasapinnad kõikidel köögikappidel, kaasaarvatud IKEAst ostetud saarel. Viimasele paigaldasime kapist veidi suurema tasapinna, et gaasipliidi balloonile saaks ehitada mingi katte ümber ja et tulevikus saaks ka saare taga pukkidel istuda. Kuigi nüüd on see kõrgete toolide idee veidi ära vajunud, lihtsalt ei näe enam vajadust. Kuid üle serva olev töötasapind on sellegipoolest väga hea, tänu sellele on oluliselt rohkem ruumi toimetada, sõtkuda tainast, hakkida salatit ja keeta suppi, kõike ühe korraga.

Teise ringi mööbel = rahaline võit?

Mõtlesime, et teeks ka ühe meelevaldse hinnavõrdluse, et nii meie kui ka teie saaks aimu, kas ja kui palju teise ringi mööbliga raha kokku saab hoida. Kuigi kasutatud kööki ostes oli meie jaoks esikohal taaskasutus, siis tundus põnev selline hinnavõrldus siiski luua. Arvutuses ei ole kajastatud tehnikat, vaid ainult mööblit, selle tuunimist ja töötasapindu.

Teise ringi köök:

 • Kasutatud köögimööbel: 1000€
 • IKEA põrandakapp: 113€
 • Täispuidust tasapinnad: u 225€
 • Kriidivärvi: 20,23€ (28.90€/purk, millest u 70% kulus köögile)
 • Kruntvärv: 33,80€ (16,90€/purk)
  Kokku: u 1392,03€

Kui nüüd võrrelda näiteks IKEA või kaup24 pakkumistega, kus köögimööbleid, millel sama arv kappe nagu meil, on vahemikus 290-500€. Enamusel pakkutavatest on tööpind ikkagi MDF või muu säärane, mis oleks eeldanud tasapinna välja vahetamist. Sisustuspood.ee pakub juba veidi kallemaid lahendusi, kus hinnad küündivad 1000€ni. Aga proovisime ka IKEA lehel pakutavast kokku panna enamvähem samasuguse köögi nagu meil praegu, samaks jätsime meil olemasoleva IKEA põrandakapi/saare.
IKEA köök:

 • Seinakapi raam: 14€ – 1tk
 • Põrandakapi raam 60x80cm: 25€ – 4tk
 • Põrandakapi raam 30x80cm: 20€ – 1tk
 • Esipaneelid 59.7×79.7cm: 38€ – 3tk
 • Sahtel, keskmine 76.4×54.2×14.4cm: 41€ – 1tk
 • Sahtel, kõrge 76.4×54.2×21.4cm: 50€ – 2tk
 • Riiul 76.4×57.5cm: 10€ – 2tk
 • Riiul 26.4×57.5cm: 6€ – 4tk
 • Summutajaga hinged: 17€/2 tk – 3kpl
 • Käepide sahtlitele: 4,99€/2tk – 2kpl
 • Käepide esipaneelidele: 5,99€/2tk – 3kpl
 • Tööpind 63.5x186cm: 155€ – 3tk
 • Põrandakapp 113€
  Kokku: 1089,95

Selle põhjal peab tõdema, et kasutatud köögimööbel rahaliselt kasulikum justkui polnud. Muidugi mängib siin hinna puhul ka teatav kvaliteedi erinevus. IKEA mööbel tundub järjest kvaliteetsem ja vastupidavam. Meie teiseringi köögimööbli tootjaks on Rootsi päritolu Myresjökök ning katsudes seda ja IKEA oma, tundub see veidi tugevam/raskem (mis meile tundub ka veidi kvaliteetsem). Tuleb ka tõdeda, et meile jõudnud teise ringi köögimööbel polnud just väga odav (tagantjärgi natuke tundub, et võinuks ka tingida)… Muidugi, ostetud köögimööbel oli suurem (st rohkem kappe), kui meil kasutusse läks ning IKEA arvutuse tegime ju praeguse köögiplaani järgi. Võibolla, kui oleks IKEA arvutusse kaasanud kogu köögimööbli (praegu kasutuses oleva ja üle jäänud kapid), võinuks hinnad olla võrdsed.
PS! Hoolimata eelnevalt välja tootud võrldusest ja viitest, et Myresjökök mööbel tundub kvaliteetsem, siis kindlasti peame mainima, et ka IKEA pakub suurepäraseid ja vastupidavaid kööke. Ega me muidu poleks sealt endale saare jaoks kappi ostnud. 🙂

Teiseringi köögimööbliga on alati riske. Kvaliteet, sobivus jne. Aga kui asi natuke läbi mõelda ja paigutuse leidmiseks aega võtta, tasub see end ära ning omanäolisem ja kordumatum tulemus on garaneeritud! Rääkimata taaskasutusest!
Lisaks köögimööblile on teisel ringil ka meie söögilaud, mille saime juba siis, kui veel üürikas elasime. Toona kasutasime lauda kontorilauana, harva ka suurema söögipeo jaoks. Nüüd on see lauake ilusti leidnud koha köögis, akna all. Eriti suur pluss laua puhul on võimalus seda suuremaks-väiksemaks teha. Ka mõningad nõud on teisel ringil – nimelt leidsime maja ja vana lauta tühjendades palju kasutuskõlblike nõusid ja muid köögitarvikuid. Erilisemad on ehk nõudekapis ilutsevad martiini pokaalid.
Valamukapi kohale sai tehtud riiul vanast laelauast. Kohvibaari kõrvale seinale leidsime puitkastid Magaziinist.

Köögi praegune ilme, mai 2020
Köögi to do list ehk mis veel vajab tegemist-lahendamist:
 • Valamu taguse seina plaatimine
 • Köögimööbli soklid leida/teha+paigaldada
 • Gaasiballoonile ümbris/”peidukas”
 • Sorteerida välja üleliigsed köögitarvikud
 • Valgustid (saare ja valamu kohal)
 • Soetada kaablikinnitid, kaablid seintele kinnitada
 • Sundventilatsioon – parandada vana ventikas või osta uus, see ära ühendada
 • Leida sobiv kubu, paigaldada
 • Põranda- ja laeliistud
 • Biojäätmete kogumise ämber leida
 • Nõude kuivatusrest paremini fikseerida
 • Töötasapinnad uuesti loodi ajada ja vahed parandada (saarel olev tasapind, mis on kolmest osas, on mängima hakanud ja ühenduskohad lahti löönud)
 • “Kohvibaari” tasapind töödelda
 • Aknapaled töödelda (vaja teha ka teistes ruumides ja praegu üldse küsimuse all kas ja kuidas)

Toimetusi köögis (ja ka teistes ruumides) jagub pikemaks. Kuid nagu meile meeldib mõelda, siis kodu ei saagi kunagi päriselt valmis, see on elukestev work-in-progres!

Head,
S&M


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s