Vannituba – ehitusest, sisustamisest ja lõpptulemusest

Üsna algusest peale olime otsustanud, et sissekolimise üks suurimaid tingimusi on valmis vannituba. Seetõttu algas ka selle ruumi planeerimine juba eelmisel suvel. Lisaks omakeskis unistamisele ja plaanimisele, käisime sügisel ka Lintman Vannitoasalongis sisustusnõustamisel. Nõustamisest saad täpsemalt lugeda siit. Lühidalt aga tuleb tõdeda, et vannitoa sisustusnõustamine oli väga produktiivne ja kasulik! Saime palju häid ja praktilisi mõtteid ning ka julgustust oma ideede realiseerimiseks. Nüüd aga räägime lähemalt, mis täpsemalt vannituppa valitud sai ning kuidas see ruum päriselt välja näeb.

Me vist ei jõua ise sellega tegeleda

Maja ehitusega alustades, olime veendunud, et teeme kõik täiesti ise, ilma ehitajate abita. Sügise algul oli aga selge, et kui me soovime ruttu sisse kolida, siis peaksime endale ikkagi mõne ehitaja appi võtma. Otsustasime, et kuna vannitoa valmimisest sõltub ka suuresti meie kolimine, siis just vannitoa ehitusele võtame appi meistri. Vannituba nägi esalgu välja selline:

Nüüd neid pilte vaadata on natuke hirmus ja samas uhke. Kui esimest korda maja vaatamas käisime, tundus vannitoaks mõeldud ruum kõige jubedam. Pime, kitsas ja madal, üliväikese aknaga. Niisiis tuli võtta missiooniks ruum muuta visuaalselt avaramaks, valgusküllasemaks ja hubaseks. Ilmselt 2019 aasta suvel tundus võimatu, et juba 2020 aasta algul on vannituba selline nagu ta nüüdseks on. Seal ruumis olles tundus kõik võimatu, keeruline ja “miks me üldse siia tulla tahtsime”. Seetõttu tundus ka ehitaja kaasamine hea ideena – keegi aitab teostada seda valgusküllast vannituba ning aitab ka näha, et see on päriselt võimalik!

Enne ehitaja kaasamist, ei olnudki me selles ruumis palju midagi ise teinud. Kogu maja põrandate valamisega, oli sinnagi saanud juba põrandakütte torustik ja betoonivalu maha pandud. Esialgu, enne ehitaja kaasamist, hakkas S koos sõbraga ettevalmistusi tegema. Esmalt sai tehtud põranda kalle, aga sellest sai ka üks esimesi suurimaid apsakaid. Nimelt see valatud kalle kuivas betoonist lahti, servad tõusid üles. Vea tuvastasime ruttu, unustati betoon eelnevalt töödelda. Küll aga sellest lähtuvalt otsustasime – las teeb meister.

Esmalt paigaldati metallkarkass, et saada plaaditavad seinad kindlalt sirgeks. Seejärel said seina kipsplaadid ning algas hüdroisolatsiooni pealekandmine. Paralleelselt korrastasime ka laepealset ning selgus, et vannitoa kohal olev tala on täiesti läbi, mistõttu tuli enne tööde jätkamist ka tala ära vahetada. Detsembriks oli tala vahetatud ning uuest laudisest ka uus lagi loodud. Nimelt tahtsime kindlasti vannituppa puitlage, et säiliks see vana maja hõng ka selles ruumis. Vahetult enne Kanada reisi alustas ehitaja ka plaatimistöödega. Plaatida soovisime lisaks põrandale ka kolm seina. Ainult kolm jällegi seetõttu, et jätta üks maja originaal puitsein nähtavale.

Plaatide kinnisidee ja reaalsus

Esialgu vannituba planeerides olime veendunud, et puitlae ja -seinaga sobiks hästi kokku valgete plaatidega sein ning mustade plaatidega põrand. Seina soovisime algul populaarseid Metro plaate musta vuugiga, kuid selle mõtte matsime suhteliselt ruttu maha. Tundus, et musta vuugiga ja väikeste plaatidega läheks ruum väga kirjuks. Lintmani salongis sisustusnõustamisel soovitati meil valida suuremad piklikud plaadid. Ruum on suhteliselt väike ja madal ning laiem plaat annaks sellele visuaalselt suurust juurde. Põranda plaanisime täielikult katta musta mosaiigiga, kuid nõustamisel vihjati, et rohkete vuugivahede puhastamine saab tulevikus olema tülikas. Otsustasime, et mosaiiki kasutame duššinurgas ning ülejäänud põranda katame suurema musta plaadiga.
Et mitte lasta raisku juba ostetud plaate, kasutasime musta mosaiiki ka WC poti taguse seina katmiseks. Seinale kinnituvale potile tuli rajada eraldi “kastike”, kuhu sisse kogu torustik peitu panna. Lisaks paigaldasime juba ka teisele korrusele jooksva äravoolu toru, et oleks ka üles võimalik üks WC tulevikus juurde rajada. Tekkinud eenduva osa katsimegi musta mosaiigiga. Võinuks katta ka valge plaadiga, kuid tundus, et musta plaadiga mõjub eenduv osa efektsemalt.

Vannitoa mööbel

Sisustusnõustamisel alustasime mööbli valiku puhul esmalt sellest, et mida meil päriselt sinna vaja on: duššisein, duššisegisti, valamukapp, valamu, segisti, tualettpott. Lisaks soovisime ka rätikukuivatajat, et mitte nagisid seinale kinnitada. Miks mitte nagid, ei oskagi hetkel põhjendada, lihtsalt tunne oli selline.
Duššiseina osas olime juba varem välja vaadanud, mis meile meeldiks. Algselt plaanisime klaasseina, millel must ruudustik, kuid jällegi hakkasime kahtlema, kas see ruumi liiga kirjuks ei muuda. Niisiis valisime duššiseina, millel lihtsalt must äär. Duššisegistite osas olime veendunud, et tahame mattmusta, kuid taaskord meenutati puhastamist. (Samas, tagantjärgi mõeldes, ei oleks ilmselt vahet olnud, sest ka praegust, kroomitud segistit, peame katlakivise vee tõttu pidevalt puhastama.) Dušsi osas oli kindel ka see, et võiks olla nii käsidušš kui ka vihmadušš. Valituks osutus kandilise moega duššikomplekt. Vannitoa duššinurga poolsesse osasse soovitud rätikukuivati valimine oli vist kõige lihtsam. Teadsime, et tahame musta, võimalikult mitte läikivat ja mitte liiga suurt. Valisime duššikomplektiga sarnaselt kandlise tegumoega kuivatuspuu, millel originaalselt nimeks Original.
Edasi valamu ja valamukapi poole liikudes läks valimine keerulisemaks. Me ei olnud näiteks läbi arutanud, kas tahame näiteks pinnapealset või süvistatud valamut. Ainus mida teadsime, oli valamu umbkaudne võimalik kõrgus. Valamukapi osas oli kindel, et tööpind võiks olla puit ning toonilt sobida kokku kõrval oleva palkseinaga.
Kraanikausi valisime lõpuks salongi näidiste järgi, sest just seal hakkas meie pilku püüdma just see betoonist valamu. Ilmselt Lintmani kodulehelt valides, oleks mõne teise kasuks otsustanud, kuid salongi tundus betoonist valamu ühtpidi ägedalt rustikaalne ja raske ning samas rahulik. Valamu kapi valik muutus mingil määral lihtsamaks – kinnisidee hoida vannitoas värvipalett pigem 3-4 tooni peal, tähendas, et kapp peaks olema must või valge ehk põranda või lae järgi. Valisime matt valge kapi City, puidust tasapinnaga. Aga kas sellega asi lõppes? Ei, sest tuli ju ka valida kapinupud, mis uskumatul kombel võttis pea pool tundi aega!

Tagantjärgi on päris naljakas mõelda, et unistad Pinteresti toel küll mingist vannitoa lahendusest ja arvad, et tead kindlalt, mida ja kuidas. Ja siis valima hakates avastad, kui palju erinevaid plaatide versioone tegelikult selle Pinteresti-unistusega kokku sobiks või et ka kapinuppe saab pikalt kaaluda ja mõelda ja sobitada.

Väikesed kiiksud

Kui vannitoa üldmulje puhul panustasime neutraalsusele, rahulikkusele – valged seinad, must põrand, tagasihoidlik duššisein. Iseloomu ja elu soovisime luua aga mõne detailiga, mis meil kinnisideena kuklas istusid. Lisaks valamukapile otsisime vannituppa veel üht kappi. Aga juba nõustamisele minnes teadsime, et see ei ole mõni traditsiooniline vannitoa kapp, mis valamukapiga samast seeriast tuleks. Juba pikalt otsisime erinevatest sisustuspoodidest ja ka oksjoniportaalidest vanaaegset, jalgadel kapikest. Õige kapi leidsime aga veidi ootamatult hoopis Instagramist. Nimelt imearmas @iseloov annab vanamööblile ägeda uue kuue ning just õigel hetkel märkasime tema kontol pilte ühest musta-kirjust jalgadel kapist. Kiire reageerimine ja juba oligi kapike meile broneeritud. Oleme kapi üle üliõnnelikud – see sobitub ruumi nagu valatult!
Teiseks kindlaks kiiksuks on meiepuhul igas ruumis valgustid. Oleme mõlemad erialalt teatri valguskujundajad/valgusmeistrid, mistõttu tegeleme valguskujundusega ka kodu sisustades. Kui vannitoa üldvalguse osas leppisime suhteliselt klassikalise lahendusega, süvistatud valgustid, siis peegli kohale oli vaja midagi teistsugust. Mõttest käis läbi teatraalne lambipirnide rida peegli külgedel, aga kuna valitud peegel oli ümmargune, siis see idee jäi sinna paika. Küll aga olid meil üürikorteris voodi kõrval lugemislampideks väikesed prožektorid, mis nüüd leidsid oma koha vannitoas.
Viimane tore lahendus, mille üle sisustusnõustamisel pikalt vestlesime, on duššinurga riiulid. Kumbki meist ei salli neid kroomitud nurgariiulikesi-korvikesi-asjakesi, mis duššinurgas shampoonid-seebid kontrolli all hoiab. Päris maas ei tahtnud ka neid hoidma hakata, sest pudelites shampoonide-seepide asemel on meil tahked shampoonid ja tükiseebid. Nõustaja pakkus, et võiks mõelda süvistatud riiulit, kuid paraku selle lahenduse jaoks oli juba liiga hilja – oleksime pidanud kipsseina puitseinast siis kaugemale tooma, et saaks normaalse sügavusega süvistuse. Lõpuks otsustasime teha kaks nurgariiulit, mis said kaetud põrandaga sarnaselt musta mosaiigiga.

Vannitoa lõpptulemus ja edasised plaanid

Selline meie vannituba lõpuks sai. Endale tundub ikka veidi uskumatu, et pimedast koopast nii mõnus kodu-spa välja kukkus. Küll aga ei ole veel kõik päris nii nagu võiks. Leidmata-tegemata on veel paar viimast pisidetaili, näiteks tualett-paberi köis tuleks paremal viisil kokku põimida, praegu on lihtsalt sõlme keeratud. Lisaks oleme paremate seebialuste otsingul, et duššinurgas olevad seebid-shampoonid mugavamalt ja kenamalt ära paigutada. Süvistatud valgustid on veel valed, tellisime mustad, tekkisid mingid tarneraskused, ootasime pea 2 kuud 2 nädala asemel, saadeti valged asenduseks, lubati ikka 2 nädala pärast musti kaa, nüüd on mustad ka kohal, aga pole lihtsalt ära vahetanud. Küsimuse all on ka palkseina töötlemine. Nimelt on hetkel kõik majas olevad palkseinad täiesti töötlemata, ainult soodapritsiga puhastatud. Vannitoas peaks aga seina ilmselt millegagi üle tegema, kasvõi värvitu saunasupiga. Samuti on kaalumisel ka teiste palkseinte töötlemine värvitu vahendiga. Mõltesime ka, et katta vannitoa palkseim samasuguse lasuuriga nagu lagi, kuid nii võib ruumi üldmulje jälle ehk liiga tumedaks muutuda. Ja nii me nüüd iga väiksema muutuse ja uue mõttega vaagime neid versioone, mis tähendab, et paljud asjad saavad päriselt valmis alles kunagi kauges tulevikus. Kui mingi otsusekindlus kohale jõuab.

Head,
S&M


4 thoughts on “Vannituba – ehitusest, sisustamisest ja lõpptulemusest

  1. Ütlen ka siia siis, et väga lahe vannituba! Nende dušinurgariiulite katmine plaatidega on ka superhea idee ja WC-poti tagune mõjub palju mõnusamalt kui ühtlase sirge peal sein oleks olnud! 🙂

    Like

  2. Ütlen ka siia siis, et väga lahe vannituba! Nende dušinurgariiulite katmine plaatidega on ka superhea idee ja WC-poti tagune mõjub ka palju mõnusamalt kui ühtlase sirge peal sein oleks olnud! 🙂

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s