Kolisime sisse, aga kodu ei ole veel valmis?

Veebruari alguses, olles paar päeva Pärnal ööbinud, saime aru, et olime endalegi märkamatult oma koju sisse kolinud. Seitsme kuuga saime vana maja elamiskõlblikus! Mitte, et me rajarekordit oleks proovinud saavutada, aga nüüd, tagantjärgi tundub see ikka päris lühike periood nii suure ja mahuka töö jaoks. Kas tegime midagi ehk liiga kiirustades? Kas saime seitsme kuuga maja täiesti valmis?

Pooliku koduga harjumine annab aega otsuseid teha
Magamistuba oma erilise laega

Oleme algusest peale meelestanud end sellele, et maja ei saa kunagi valmis. Alati on midagi teha, parandada, uued mõtted. Nii ei tunne me end ka hetkel liiga halvasti, kui iga toa laes vaatab kena valgusti asemel vastu lambipirn kaabli otsas. Kuigi, olgem ausad, meie lõpplahendus valgustitele saab olema ka kaabel+sokkel+pirn, lihtsalt natukene uhkema kaabliga…
Enne sisse kolimist olime veendunud, et teeme ikka siseviimistluse täiesti valmis, liistudeni välja, et muidu kolmie ära ja siis jääbki. Klassika. Elad sees, aga mingis toas ikka liistud puudu ka aasta pärast. Olime veendunud, et me ei taha niiöelda poolikult kolida, sest muidu need ajutised lahendused või “vabal päeval teen ära” ülesanded jäävadki aastaks-mitmeks ootama. Aga läks teisiti ja meil on selle üle hea meel, sest saame rahulikult kodu ja selle praeguse olemusega harjuda ning vajaduse järgi otsustada, mis veel vaja. Arvame, et niiöleda peaaegu valmis kodus sees elamine aitab teha veidi paremaid, kaalutletumaid otsuseid, sest saad pidevalt kinnitust, kas midagi on veel päriselt vaja või mitte. Olgu see siis mõni tarbeese või seinavärvi varjund.
Otsustasime, et enne sisse kolimist me palkseinu ning magamistoa lage värvima-toonima ei hakka. Vaatame, mis toonist hakkame puudust tundma. Kui esialgu plaanisime kõik palkseinad töödelda heledamaks, unistuseks oli natuke uhutud palgi toon, siis nüüd hakkab järjest rohkem tunduma, et praegune naturaalne toon on väga hea. Või kui üldse toonida, siis tumedamaks. Magamistoa laega oleme alates selle puhastusest olnud väga mitmete mõtete vahel. Esialgu fännasime seda lage, mis präast soodapritsipuhastust sealt välja tuli, ilus puitlagi värvilaikude-“iluvigadega”. Siis mingil hetkel, kui seintel olid pahtlilaigulised kipsplaadid, hakkas lagi häirima, ilmselt jääb see liiga kirju ja tahaks ikka üle värvida… Mõtlemata, et võibolla mõjutavad praegust tunnet ka need laigulised kipsplaadid. Kui lõpuks olid seinad värvitud hakkas jälle lagi oma eheduses meeldima. Ja meeldib siia maani! Iseloomukas, ainulaadne!

Veel on igasugu uusi mõtteid ja tundeid ja soove tekkinud. Näiteks ei ole me enam nii kindlad neis valgetes seintes. Toon meeldib, aga esialgu ei julgenud käega seina najale toetuda, kartes, et kohe läheb mustaks ja on näha. Nüüd mõtleme, et võibolla teeme suvel seinad üle struktuurvärviga, niiöelda enda närvide rahustuseks.

Kas me saime siis maja seitsme kuuga valmis?

Ei!
Ja see on täiesti okei!
Aga mis siis veel tegemata on ehk kirjutame üles oma olulised ja vähem olulised toimetused majas sees, mis ootavad oma õiget aega.

  • Liistud – Tegelikult on liistudega nii, et pea igas toas on mõni liist juba paigas. Näiteks köögimööbli taha jäänud osal on liist olemas. Ehk liistutasime ära need kohad, kuhu midagi mingil kujul ette pidi minema, või kuhu lihtsalt Sander tundis, et võiks liistu ära panna.
  • Esiku põrand&lagi – Nii vannitoa kui ka esiku laed tulid täielikult ära lõhkuda (k.a laetala) ning uuesti üles ehitada. Praegu on esikus laes OSB, aga peaks tulema täpselt samasugune lagi nagu vannitoas. Põrandale läheb sama parkett, mis kõikides tubades. Kuigi esik on pindalalt nii väike ja sinna parketi panek ei võtaks just tohutult aega, siis ilmselt see on üks neist asjadest, mis lihtsalt ootabki väga viimast hetke… Samas, kuna ka tuulekoda pole veel valmis ning hoiame oma üleriideid ja välisjalanõusid praegu esikus, siis on täiesti okei ka see betoonpõrand.
  • Tuulekoda – Ruum, mis terve eelmise suve oli justkui kõige rohkem valmis ruum, aga nüüd on kõige rohkem ikka veel ehitusplats. Tuulekojas on vaja veel paigaldada seintele kipsplaadid, teha samuti samasugune lagi nagu esikus ja vannitoas, põrand ära plaatida. Edasi juba sisustamine ehk ehitada mingi kapp + nagi + jalanõude riiul + pink moodustis (jah, me tahame, et see oleks kõik selline üks kapp-asi).
  • San.ruum, edaspidi pesuköök – No see ruum iseeneses ongi üks suur ülesanne. Algselt kui sisekujunduse ja ruumide planeeringu peale mõtlesime, oli meil mingi väga kindel visioon, mis pesuköögis saama hakkab. Nüüd on saanud sellest ka värvide-tööriistade-ehitusasjade hoiustamise ruum. Kuna see oli ka esimene ruum, mis mingil kujul valmis sai (põrand+seinad), siis on see ruum ka kõige rohkem “vatti” saanut. Seal asub maja esimene töötav kraanikauss, mida kasutasime meie nõudepesuks, aga ka ehitusmehed vannitoa mingite möginate tegemiseks või töövahendite pesemiseks. Ühesõnaga, see ruum näeb paras hullumaja välja… Ja nüüd me ei oska enam ühestki otsast peale hakata, et seda esialgset ideed realiseerida. Kui tahta tuua sisse kapp, kus plaanisime hoida voodilinu, rätikuid, lisa tekke-patju, siis tuleks pool tuumi tühjaks teha, praegune tööpind koos kraaniga laiali lammutada jne. Me ilmselt lükkame selle ruumi korrastamist edasi nii kaua kuni närvidele hakkab käima. Kõige tähtsam, selle ruumi eesmärk, pesumasin ju töötab ja sellele pääseme ligi normaalselt. Seega pole ju nii kiire…
  • Uksed – Esikusse tuleb kaks ust, vannitoale ja pesuköögile. Aga kuna mõlemad tulevad lükanduksed ja tahame kasutada maja vanu originaaluksi, siis on takistuseks kaks aspekti. Esiteks, tahaks, et parkett oleks enne maas, kui kandureid hakkame paigaldama, muidu peaks kõrguse puhul nipitama selle parketi kõrguse juurde ja võimalus puusse panna on suurem. Teiseks pole me veel uksi korda teinud. Need tuleks vanast värvist puhastada ja mingil kujul natuke töödelda. (Kui aus olla, oleme juba ka vannitoa ajutise ukse ehk suure kardinaga ära harjunud). Kontori ja magamistoa vahele tuleb samuti lükanduks, mis ootab ka vana ukse korrastamist. Viimane ja ainuke hingedel uks tuleb pesuköögi ja magamistoa vahele. See uks lihtsalt ei ole meieni jõudnud veel, aga hirmsasti tahaks juba lahti saada ka sealsest ajutisest uksest, vanast voodilinast.

Eelpool mainitud viis toimetamist ootavat ruumi/tööd ongi need kõige suuremad to do listi punktid. Muidugi on teha väiksemaid asju. Ikka need samad valgustid. Aga näiteks ootab köögis gaasiballoon endale mingit katet-kastikest ümber. Otsime jätkuvalt teleri alla kappi. Praegune lahendus toimib, aga visuaalselt meile nii väga ei meeldi. Kontoriruumi peaksime tooma kaks kirjutuslauda, et saaks arvutitööd köögilaualt töölauale kolida. Aga nüüd jälle natuke kahtleme, kas tuua kirjutuslauad, mis meil olemas on – vanad kobakad lauad. Või tuua ainult üks ja teine ikkagi ehitada. Või ehitada ainult üks…
Ja siis on mõned sellised tööd, millega oleme alustanud, aga lõpuni miskipärast jõudnud pole. Näiteks värvisime enne esimest soolaleivapidu hoolsalt ja hoogsalt köögikappe ja sahtleid. Soolaleiva peo hommikul tõmbas M kraanikausi aluse kapi ustele kiirelt kihi värvi, et prügikastid peitu saada. No õhtu lõpus alles tuli meelde, et pidime kapile uksed ette panema. Ja nüüd need viimased 2 ust ning üks sahtel ootavad pesuköögis oma viimaseid värvikihte… Peab kätte võtma!

Kas teie kodus on ka mõni tegemata töö, mis juba ammu õiget aega ootab? Mõni liist või kardinapuu paigaldamata?
Meil igatahes neid tegemata töid jagub nüüd mõneks ajaks. No las olla, elamist nad ei takista!
Õigel ajal või veidi hiljem!

Head,
S&M


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s