Pärna talu – Detsember 2019

Kas me saame jõuluks koju? See küsimus oli õhus juba novembri lõpust saadik. Sõltuvalt päevast ja tujust vastus varieerus, kord olime veendunud, et muidugi oleme jõuluks kodus koos kuuse ja kaunistustega. Teine kord aga ei saanud me enam üldse aru, palju on teha ja kuidas ikka veel valmis ei ole. Tegelikult oli vastus jõulukuu alguseks juba teada – ei, me ei ole jõuluks kodus. Kuigi maja ehk saaks vahetult enne jõule tegelikult valmis küll. Lihtsalt meid ei ole üldsegi Eestis jõuludel! Sõidame 25.detsembri õhtul ära Kanadasse ning naaseme alles uuel aastal.
Kuigi detsember ei ole veel läbi, saame ikkagi kuu toimetused juba kokku võtta. Tehtud on juba päris palju ning vaikselt tekib see kolimise elevus – otsustasime, et hiljemalt 25.jaanuariks, sõltumata maja seisukorrast, me kolime! Aga mis siis sel kuul ära tegime?

Seinad (ja laed) korda!

Kuu algul möllas S kipsplaatide ja OSBga, et saaks ükskord ometi kõik katmist vajavad seinad kaetud. Ja seinad said tõesti kaetud! Kuu teisel nädalal jõudis asi ka juba pahteldamise ning lihvimiseni. Tulevastele koduehitajatele soovitame väga kasutada pigem taldlihvijat, mitte käsitsi nühkida. Jõuab tulemuseni oluliselt kiiremini.
15. detsembril said avatud ka juba kruntvärvi tünnid. Kuid kuna pahteldatud-lihvitud oli selleks hetkeks vaid magamistuba, kus S veel aknapaledega möllas, siis jõudsime ühe päevaga ära kruntida vaid kontori lae. Selle laega on nüüd tekkinud väga vastakad tunded. Üheltpoolt me lihtsalt jumaldame seda ilusat puitlage, aga teisalt ohh kui tüütu selle kruntimine oli ja värvida on ju ka veel vaja… Palju meeldivam oli nädal hiljem kruntida elutoa&köögi lage! Kuna lae pinda oli küllaltki palju, võttis see aega kokku ligi 5 tundi… Pole hullu, jõululaulud olid taustaks, töö oli tore!

Seinavärvide valimine oli pingeline ja samas väga lõbus. M tahtis juba kohe pärast maja ostu otsustada, mis värvi need seinad ikkagi tulevad. Samas leidsime üksmeelselt, et võibolla oleks targem oodata, kuni siseviimistluseni jõuame – veedame majas veidi aega, üritame aimata, mis hõng ja elu selles vanas talus on ning kuidas me päriselt seda ise värvidega elustada tahame. Ühel sügisõhtul istusime oma värvikaartide ja parketiga talus ja klapitasime värvinäidiseid üht ja teistpidi. Kindel oli aga see, et tahtsime kasutada võimalikult naturaalseid ja puhta koostisega värve, seega võtsime kätte Safranist saadud Eico värvide kaardi. Islandil toodetud Eico värvid on väga keskkonnasõbralikud, tootmises on kasutatud 100% taastuvenergia allikaid. Värvidel on hea kulumiskindlus ning need on ka pestavad! Värve iseloomustab veel madalaim vabalt lenduvate orgaaniliste ühendite (VOC ≤ 0.5%) emitatsioon ruumi õhku, mis teeb need värvid sobivaks allergiate ja hingamisteede probleemide korral. (Info Safrani kodulehelt)
Algselt hakkasime igasse ruumi erinevaid lahendusi välja mõtlema, kuid üsna kiirelt saime aru, et mõistlikum on esmalt ruumid pigem ühes toonis teha ning siis hiljem vaadata, mis tunne tekib. Nii sai valitud üks valge toon, millega katame kõik seinad, peale ühe magamistoa seina, mis saab olema tumedam sinine. Mõlemad värvid on matid.

Aknalaudade elu

Lisaks seinte katmisele ning aknapalede “ilusaks” tegemisele, otsustasime ära ka aknalaudade saatuse. Algselt plaanisime osta täispuidust aknalauad ning need ise tumedaks töödelda. Ühel päeval, kui jälle aknalaudadest juttu tuli, pakkus S, et võiks ära kasutada olemasolevat puitmaterjali. Kuna esikust ja vannitoast sai vana puitlagi alla kistud ning üles see enam ei lähe, otsustasimegi oma aknalauad just neist vanadest laelaudadest teha! Kuna tegu on vanade puitlaudadega, on näha, et aeg ja putukad on oma tööd nende kallal teinud. Aga meile see just meeldib! Igal aknalaual on oma muster, oma elu, mõni aknalaud tuleb ka ehk veidi vildakas. Aga mis meie majas viltune ei oleks?
Igatahes on tore olemasolevat materjali järjest uuesti kasutada. Ilmselt saame nii mõnegi mööblieseme või muu vajaliku kokku klopsida just ehitusjääkidest. Paar põnevat DIY projekti on juba soolas!

Kas laepealne saab ükskord valmis…

Detsembris saime maja lõplikult soojustatud ehk laepealsed tööd on viimaks lõppenud! Kokku kestsid laepealsed tööd vist pea kaks kuud. Selle jooksul sai tehtud järgmised tööd:
* Vana prügi ja kola laepealt alla
* Vana soojustus (hein – muld – liiv – savi) laepealt alla
* Laelauad võimalikult puhtaks tööstustolmuimejaga
* Vanad laelauad üles – kahe korruse vaheline osa veelkord tolmuimejaga puhtaks
* Kahjustunud palkide välja vahetamine/paikamine
* Lae katmine paberiga
* Lae katmine OSB plaatidega
* Lae katmine puistevillaga
Kokkuvõttes ikkagi tõesti päris palju asju oli vaja teha ning see ajakulu ei tundu enam nii frustreeriv, kui vahepeal. Pärast puistevilla peale kandmist on majas nii palju soojem! Olime tavapäraseks temperatuuriks määranud 22 kraadi, aga ühel päeval kui talus suurem toimetamine oli, katkusime aknad lahti ja lasime ka küttesüsteemis temperatuuri alla. Seal on lihtsalt nii soe!

Üks ruum saab varsti valmis…

Talve hakul, kui töö aina enam meie igapäeva aega täitis ning maja juurde järjest vähem jõudsime, otsustasime endale ikkagi veelkord abilisi leida. Niisiis võtsime vannitoa ehituseks appi spetsialisti, kes, nagu hiljem selgus, on igatepidi spetsialist ja aitas ka vahetada kahjustunud laepalgid! Igatahes, enne jõule jõudis meie supertöömees vannitoas juba plaatimiseni. Olgu siinkohal mainitud, et töömees alustas ikkagi täiesti nullist. Paigaldas seina karkassi, kipsi, hüdrotõkke jne. Oleme väga õnnelikud, et lisaks heale tööle on ta ka mõttega alati asja juures, küsib kõik üle, et oleksime täielikult kindlad ning oskab ka omalt poolt lahendusi pakkuda. Oh seda rõõmu, kui nägime, et vannitoas on alanud tõsine tetrise mäng! Kogu vannitoa sisustuse tellisime Lintman Vannitoasalongist, kus eelnevalt käisime ka sisustusnõustamisel. Meil on küll tänu salongis saadud nõustamisele üsna kindel aimdus, kuidas ruum välja hakkab nägema, aga ootame siiski kannatamatult lõpptulemust!

Särts

Ei, mitte meie kass vaid voolujaotus on veel teemaks! Ehk kõikvõimalik kaabeldus on nüüd veetud ja vaikselt on seintesse tekkinud ka müstilised augud. Kangaskaablid on meil juba varem ostetud, nüüd jõudis kohale osa pistikutest-lülititest. Valisime sellised “vanamoodsama” väljanägemisega Schneider Electric’u Renova seeria lülitid-pesad. Nagu varasemates postitustes oleme märku andnud, siis “tavalisi” lampe me liiga väga koju ei taha ja mõne põnevad valgustite ideed on juba tuure kogumas. Aga millised täpsemalt, jäägu see veel saladuseks!

Tõmbame nüüd mõneks ajaks talus töödele ja tegemistele joone alla, endal tõmbame kaabli seinast ning tegeleme ainult puhkamise ja mõnulemisega! Mõne aja pärast võib ehk Instagramis näha reisipilte ning tagasi tulles jätkame ikka täie hooga maja renoveerimisega. Eks ikka selleks, et saaks öelda jaanuaris “Tere kodu!”.
Täname teid südamest, et olete meid jälginud ja meie toimetustest lugenud! Loodame, et 2019 oli teile vähemalt sama pöörane ja imeline ja uskumatu aasta nagu meile! Soovime teile jõuludeks palju rõõmu ja rahu ning armastust! Rohkem emotsioone ja koosolemist, vähem asju ja meeletut söömist! Nautige! Puhake!

Head,
S&M


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s