Tormist, elektrikatkestusest ja mugavusest

Oktoobri lõpul käis Eestist üle mõnus sügistorm, mis Lõuna-Eesti mitmeks päevaks vee ja elektrita jättis. Ka meie saime Pärna talus selle tormi rõõme tunda. Tolleks marutuuliseks nädalavahetuseks olime plaaninud päris mitmeid töid ja toimetusi, nimekirjas oli ka mitmeid aiatöid. Siiski püsisime suurema osa päevades toas, kõpitsesime seinte või laepealse kalla. Ainus aiatöö, mis peaaegu tehtud sai oli vanade pojengide ja põõsaste lõikamine. Mari trotsis tuult ja paduvihma ja lõikas kõik plaanitud põõsad maha. Natuke külm ja märg kogu ettevõtmine oli, aga tehtud ta sai.
Pühapäeva pärastlõunal, kui olime just lõunasöögi valmis teinud ja einestama asunud, hakkasid majas tuled vilkuma. Ja siis läks kõik pimedaks. Ja ajapikku ka külmaks. Kuna maaküte töötab siiski ka elektri pealt ning laepealne oli kõik lahti ja soojustamata, hakkas toas temperatuur võrdlemisi kiiresti langema. Nii me seal siis oma lõunat sõime, akutoitel tulvar valgust andmas ja villased sokid jalas.

Tol õhtul vurasime plaanitust varem tagasi linna, teadmata, millal Pärnal tegelikult vool üldse tagasi tuleb. Õnneks juba samal õhtul umbes 24.00 paiku saime teate, et vool on taastatud. Küll aga pani see tormine nädalavahetus meid mõtlema, et kas oleme oma kodu planeerides arvestanud ka võimalike lühemate ja pikemate elektrikatestustega. Maapiirkonnas on voolukatkestus veidi tihedam nähtus kui ehk linnas ning pigem tahame olla valmis olukorraks, kui voolu tõesti pole kauem kui paar tundi, ka päev või kaks. Arutlesime siis omavahel läbi võimalikud probleemid ja kitsaskohad ning vajadusel proovisime leida neile lahenduse kohe.

Toome välja kolm meie meelest olulisemat aspekti, mis voolukatkestuse puhul meie (peagi valmis saavas!) kodus mõjutatud saab ning kas ja kuidas oleme sellele lahenduse leidnud.

Soojus
Oleme algusest peale plaaninud majja kaht kütmise võimalust. Peamiseks soojatootjaks on maaküte, mis töötab siiskis ka elektri pealt. Seega lülitub küttesüsteem voolukatkestusel täielikult välja. Lisaks on elutoas ka puuküttega kamin. Tol tormiõhtul juurdlesime, et kuigi meie kamin/küttekolle pole eriti suur, siis tõenäoliselt saaksime ikkagi toa soojana hoida (külmal ajal just), kui ruttu pärast voolu katkestust kütma hakata. Õnneks on maja seinad juba praegu päris korralikult soojustatud, laepealse vana soojustuse vahetame välja uue vastu. Seega peaks maja edaspidi ka paremini sooja hoidma.

Vesi
Oleme väga õnnelikud oma salvkaevu üle, mis meile korralikku puhast vett annab! Küll aga ei tööta voolukatkestuse puhul meie kaevu pump. Õnneks soetasime suvel paar tsinkämbrit, millega siis vett vinnasime, kui pumpa veel ei olnud. Seega ei tohiks olla probleemi vee kätte saamisega. Võtame aga ämbrid kätte ja hakkame vett vinnama.

(Soe)Toit
Kööki planeerides olime pliidi osas eriarvamustel, üks tahtis induktsioonpliiti, teine gaasipliiti. Lõpuks otsustasime mõlema kasuks ehk soetasime pliidi, millel on kaks induktsiooni keeduala ning kaks gaasiga keeduala. Seega on meil voolukatkestuse puhul võimalus siiski gaasiga soojendada toitu ja vett. Ideaalis oleks tahtnud ka niiöelda vanaaegset puupliiti, mis annaks sooja aga võimaldaks ka selle peal/sees süüa teha. Kusjuures on ka palju küsitud (ja natuke ette heidetud), et miks me ometi puupliiti sisse ei pane. Paraku see tõesti kuhugi ei mahu. Praegu, võibolla tulevikus.
Toitu me seni väga eesmärgipäraselt just sellisteks oludeks koju varunud ei ole. Küll aga ostame teatud kuivaineid niiehknaa suuremates kogustes otse oma taarasse. Näiteks kaerahelbeid, riisi, õlita päikesekuivatatud tomateid, läätsesid, kikerherneid, soola, jahu jne. Uuel suvel loodame püsti panna kasvuhoone ning rajada mõned peenrad, et ajapikku värskeid juurvilju, maitserohelist ja muud endale ise kasvatada. Ilmselgelt tervet aasta varu me endale ei saa, kuid midagi mõneks ajaks siiski!

Mida veel koju varuda?
  • Küünlad
  • Tikud
  • Akupank
  • Generaator – Mõtleme väiksema generaatori soetamisele, et pikema voolukatkestuse puhul saaksime ikkagi maja ka maaküttega soojendada. Krõbeda talvekülmaga võib kaminast üksi ikkagi väheks jääda ning nii saame vältida ka torude külmumist.
  • Kütus (bensiin/diisel/gaas) – Generaator töötaks bensiini pealt. Hetkel sõidame diiselautoga. Gaasi ilmselt hoiame niiehknaa ühe ballooni varuks köögi pliidile.
Miks meile meeldib see teatav “haavatavus”?

Elu on muutunud valdavalt üsna mugavaks. Kohv tuleb masinast, soojus tuleb küttesüsteemist, telekas mängib ja internet on piiramatu. Tore on see teatav “haavatavuse” moment, mis aitab kiskuda välja sellest tohutute mugavuste maailmast. See aitab läbi mõelda mingid põhiväärtused. Eriti tuleb mõelda sellele, et kuidas saada hakkama olukorras, kus näiteks elektrit ei ole. Külmkapp sulab ning toitu tuleb muul moel säilitada. Ei saa vaadata Netflixist sarju ning otsida muud meelelahutust ekraanidelt. Kuidas siis sellises olukorras meelt lahutada või tegevust leida? Raamatut lugeda, lauamänge mängida või hoopiski midagi õues teha… Võimalus, et ühel hetkel tuleb ilma tavapäraste harjumusteta hakkama saada, muudab üleüldiselt veidi iseseisvamaks ning õpetab leidma lahendusi olukordades, kus see ei ole ehk kõige mugavam. Seejuures on mõningate lahenduste leidmine pikem protsess. Näiteks oma toidu ise kasvatamine, see ei juhtu üle öö, vajab planeerimist ja toimetamist. See võib tunduda mõttetuna, kuid kui ühel hetkel supermarketid on kinni või tühjad ja ei ole võimalik toitu poest osta, siis on vähemalt mingigi võimalus ise toime tulla. See on küll äärmiselt must stsenaarium… Aga sellest hoolimata, on hea olla veidikenegi sõltumatu. Lisaks kaasneb sellega ka teatav teadlikkus, just selles osas, et mida sa päriselt sööd ning millist tööd see nõuab, et värske toit laual oleks. Varem tundus majas elamine tohutult mugav ja lihtne, nüüd aga proovime suhtuda sellesse teistmoodi. Proovime mugavustsoonist veidi kaugemale hoida, et hiljem sellest meie mugavustsoon saaks.

Kas Sina oled kuidagi end ette valmistanud pikemateks “kriisiolukordadeks”? Mis suhted sinul on mugavusega?
Head,
S&M