Pärna talu – Sügis 2019

Sügis Pärna talus oli hirmus ja imeline. Üheltpoolt saatis seda sügisene värvidemäng, teisalt oli selles värvimöllus ka palju pori. Nagu eelmises postituses mainisime, siis augustis lõppes kiirelt möödunud suvepuhkus ja algas töö täistuuridel. Septembris läks tempo tööl veelgi kiiremaks, kuu teisel nädalalõpul oli hooaja avalavastuse esietendus, mille valmimisprotsessis olime mõlemad kaasatud. Aga see ei tähendanud, et majas kõik tööd seiskusid.

September

Kohe septembri alguses sõitis talu hoovi Pinnad Puhtaks buss ning majas sees algas metsik tolmutöö. Kahe päevaga puhastati soodapritsiga valitud seinad ja kõik laed. Puhastada lasime ainult seinad, mida kindlasti kinni katta ei taha. Kui soodapritsimehed oma töö oli lõpetanud, käsime ööpimeduses palkseinu vaatamas. Vau! Esiteks – suurepäraselt tehtud töö, kõik seinad ja laed näevad suurepärased välja ning lisaks tehti see ka võrdlemisi kiiresti ära. Teiseks – me ei uskunud ilmselt, et puhastatud palkseinad nii kaunid on! Ja kolmandaks, kuidas ikka veel nii palju naelu seinas saab olla… Enne soodapuhastust katkusime võimalikult palju naelu seintest välja ja toona tumeda tooniga palkseintelt rohkem naelu nagu ei leidnud. Kuid pärast puhastust, kui palgid olid naturaalset heldat tooni, kubisesid seinad ikka pisikestest naelapeadest.


Palkseinad puhastatud ja suuremad tolmutööd lõppenud, saime alustada uute vaheseinte loomisega. Varem oli san.ruumi ja elutoa vahel telliskividest laotud looklev sein. Ilmselt oli selles seinas kunagi ammu ka ahju koht, seinal oli suur tahmalaik ning ka maja vanad dokumendi viitavad sellele. Suvel lõhkusime vana seina välja ning septembris sai selle asemele ehitatud uus, sirgem sein. Uue seina ehitasime ka san.ruumi ja magamistoa vahele.


San.ruum ehk meie “pesuköök” ja “katlamaja” oli siseviimistluse tööde nimekirjas kõige esimene, sest enne maakütte süsteemi paigaldamist tuli ruumis valmis saada põrand ning pool ruumi seintest. Ruumi valmimisega kaasnes aga päris korralik pinge, olime mõlemad tööga hõivatud ja mõned otsused tulid väga üle jala. Näiteks pidime kiiruga valima välja seinavärvi, millega me nüüd just 100% rahul ei ole, aga mida muuta on nüüd tiba tülikas, kuna värvitud sein asub kütteagregaatide taga. Samas leidsime, et see ei ole praegu üldse enam oluline, mis värvi selle ruumi sein on, tõenäoliselt me ei hakka seda seina igapäevaselt vaatama. Niisiis, oli pingeline ja kukkus välja veidi kehvasti planeeritult, aga pole hullu, vaatame sellele seinale otsa siis, kui tundub, et tahaks midagi majas muutma hakata.

Nagu eelmises blogipostituses mainisime, siis tegelikult plaanisime tallu kolida juba suve lõpul/sügise algul. Seetõttu olime suvel oma üürikorteri omanikule teatanud väljakolimise tähtaja ning leidnud ka uued üürnikud. Meie üürikorteri elu lõppes 30. septembril. Kogu väljakolimise protsess läks aga ka töö tõttu päris lappesse. (Mõned pisiasjad on ikka veel seal korteris…)
Maril oli septembris Viljandis ja Oktoobri keskel Tallinnas esietendused, põhimõtteliselt pidi enamuse kolimisest Sander üksi ära tegema. Ise samal ajal ka tööl käies. Side note: töötame mõlemad teatris valgustajatena, mistõttu on töögraafik ühtpidi mugav ja saame mingitel x-hetkedel tegeleda majaga, teisalt on keerulised just uuslavastuste prooviprotsessid, sest väljaspoolt teatrit on siis aega ainult magamiseks (ja ajumaht on samuti hõivatud).
Aga kuhu me siis kolisime, kui me Pärnale ei läinud? Kolisime Paalalinna, Mari vanemate uude majja. Ka neil oli käsil suurem elumuutus, müüdi maha Tallinnas, Pirital olnud eramaja ning tuldi mõnulema rahulikku Viljandisse. Ütleme nii, et kolimiste ajastus oli suurepärane.
Olgem ausad, see ei ole kaugeltki see, millest terve suvi unistasime. Muidugi oleme ülimalt õnnelikud ja tänulikud, et kõik nõnda laabus ja me ei pidanud a) autos elama (mis oli küll hädavariant, kuid oleks olnud võimalik kuni esimeste öökülmadeni); b) uut üürikat otsima. Kuid igapäevaselt ikkagi tiksub kuklas “nii, oleme vaikselt lähemal oma koju kolimisele, see on ajutine!”. Kõige kurvem selles olukorras ongi see “oma” tunde puudumine, mingi oma ruumi vajadus… Teisalt, meie kass Särts tundub vägagi rahulolev, päeval ei pea palju üksi olema ja saab sooja kamina peal lösutada.

Oktoober

Kui õues hakkas vaikselt külmemaks minema, läks meil aga toas aina soojemaks! 17. oktoobril sai lõpuks paigaldatud maaküttesüsteem ning saime maja soojaks kütta ning kraanist tuli lõpuks ka soe vesi! Samal ajal valmisid ka uus korsten ning küttekolle. 23. oktoobril kütsime esimest korda uut õhkküttekaminat. Ühel päeval tekkis Pärnale sõites tohutu kaneelipirukate isu, mõtlesime, et proovime neid siis kaminas teha. Mõeldud-tehtud, pirukad valmisid küll veidi pikema ajaga ning maitselt said veidi suitsused, aga tehtud nad said!

Vahelduva eduga proovisime võimalikult palju aega talus kohapeal olla. Isegi, kui midagi suurt ära teha ei saanud, siis tahtsime lihtsalt seal olla. Nii said ühel õhtupoolikul valitud tubadele seinavärv(id) ning üldine värvigamma, mida ette kujutame. Enamik seinu, väljaarvatud palkseinad, saavad olema heledad/valged/luukarva. Magamistuppa plaanime üht tumedat seina kontrastiks. Palgi soovime samuti töödelda heledaks. Pärast värvide valikut hakkasime naljatledes mõtlema, et päris kurb, kui see üks hele toon, mille enamikele seintele valisime, on pärast seintel ilgelt kole. Siis on… veits jama. Praeguse seisuga aga ei hakka me igasse ruumi eraldi toone valima vaid värvime kõik ühtmoodi heledaks (v.a siis üks sein magamistoas). Kui oleme mõnda aega sees elanud ja tekib tunne, et miski ei klapi, siis hakkame menetlema. Lisaks võtsime ette ka väikese teibituuningu ning märkisime köögi põrandale tulevase köögimööbli paigutuse, et saada veidigi aimu, kui palju ja kus ruumi on ning kuhu saaks paigutada külmkapi, pliidi, ahju, kraanikausi.
Seinad tulevad valged, aga põnevust ja krutskeid hakkame lisama ikkagi! Käisime neid krutskeid hankimas Tallinnas Kangasjuhe poes, kust soetasime kangaga kaetud kaableid ja lae rosette magamistoa ning köögi&elutoa valgustuse jaoks. Miks kangaga kaetud kaabel? Tahame kaablid jätta mingil määral seintele-lagedele nähtavale ning kangaskaabel on selleks ju ideaalne! Laerosettide ja kangaskaablitega plaanime lahendada ka peamised valgustite vajadused. Otsustasime, et ühtegi kupliga lampi/muud traditsioonilist lampi esialgu ostma ei hakka ning teeme valgustid suuremas osas ise. Lisaks tahame jälgida ka, et igas ruumis oleks niiöelda õige valgus – köögis ja töölaua kohal rohkem valgust, korraliku valge balansiga, magamistoas veidi sumedam. Vannituppa plaanime aga hoopis väikeseid prožektoreid peegli kõrvale. Mingi erialane kretinism vist vaikselt lööb ka välja…


Kuu lõpul külastasime Tallinnas Lintman OÜ vannitoasalongi ning tegime mõned “eluvalikud” ehk loodetavasti ei pea lähima mitme(kümne) aasta jooksul enam juurdlema, millist valamu äravoolukorki valida, mis värvi segisti sobiks ja millised need kapi nupud võiks olla. Vannitoast ja Lintmanist räägime aga pikemalt siis, kui see ruum meil ka päriselt valmis saab. Varsti. Loodetavasti.

November
Savi mäed ja liiva jõed

November möödus peamiselt ühe ja sama asjaga maadeldes. Nimelt tuli enne siseviimistlusega alustamist saada korda kogu laepealne ning laelauad samuti sirgeks lüüa. Mis me siis tegime: laepeal oli korralik kiht vana rämpsu-soojustuse segu ehk hein-muld-liiv-savi, mida kühveldasime labidatega ämbrisse ja lasime mööda toru alla maha. Edasi tuli võtta lahti vanad pealmised laelauad, millede alt tuli veel sodi välja. Kui suurem osa oli ämbritega välja visatud, tõmasime kogu laepealse ja laudade vahed üle tööstusliku tolmuimejaga, et enam alla korrusele mingit soga ei pudeneks. Kuu lõpul jätkas laepealsete töödega tuttav ehitaja, kes aitas paigata ja vahetada välja kehvas seisus laetalad. Lisaks lõi ta sirgeks kõik meie banaaniks vajunud laed, kattis laepealse aurutõkkepaberi ja OSB plaatidega. Nüüd on vaja sinna peale vaid puistevill tellida ning siis saab öelda, et laepealsed tööd on lõpetatud. Kuniks hakkame teist korrust välja ehitama. Sinnani on õnneks aega. Küll aga ei oska me enam öelda, kui kaua meil tegelikul kogu toimetus laepeal aega võttis. Meie mõistus ütleb, et juba liiga kaua…

Tundub, et pea igas kuus tuleb ette mõni selline suurem toimetamine, mida plaanides peame kiireks tööks, aga lõpuks tegeleme ühe ja sama ajaga tõesti üle mõistuse kaua. Praegu on enamik neist töödest ka sellised natuke tüütud (nagu selle sodi välja vedamine) või kurvad üllatused (kehvas seisus laetalad). Kerge emotsionaalne katsumus – need asjad tuleb lihtsalt üle elada, ära teha ja nii ongi.
Novembris saime kätte kaua oodatud välisukse! Päris välisuks! Varem oleks meile sisse pääsenud ka võinoaga või toore jõuga… Koduvalve oleks küll häält teinud, aga põhimõtteliselt täitis välisukse osa üks väga mitte välisukse moodi vana uks. Nüüd on meil ilus ja turvaline musta tooni välisuks! Jess!
Vaikselt on ka tubades ikkagi asi arenenud, magamistoas ja köögis on katmist vajavad seinad peaaegu kõik kaetud! See tähendab, et on loodud karkass, mille külge löödus OSB plaat ja sellele omakorda kipsplaat. Mõni võib küsida, et miks OSB ja kips mõlemad. Puhtalt seina tugevuseks, et seinale riputatavad pildid või köögikapid sealt alla ei sajaks. Kui detsembri alguse poole saaks viimased plaadid seina võib minna vaikselt poodi seinavärvide järgi, et saaks alata üks suur pahteldamise ja värvimise pidu! Üllatavalt palju elevust tekitab mõte seinte värvimisest! Mõned sõbradki siin ootavad, et saaks rulli või pinstli haarata, kohe, kohe, armsad!

Sel aastal me veel maja ees olevat kuuske jõulurüüsse ei paki ja pärga uksele ei pane, kuid veidike siiski ootame jõule. Olgu see köök, mis seisus tahes, ühe või mitu jõulusöömaaega me seal igatahes teeme! Kütame kaminat, joome kuuma glögi (olgu see soojendatud siis kas matkapliidil või päris pliidil), istume mõnusalt kamina ees (diivanil või aiatoolidel) ja naudime!

Head,
S&M


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s