Pärna talu – Suvi 2019

Esimesed kuud ja esimene suvi Pärna talus möödus töiselt ja kiirelt. Juunist augustini tegelesime maja juures peamiselt suuremate olmetöödega, et sügise hakul sisetööd lihtsamalt sujuksid. Esmajärjekorras said ette võetud tööd, mida kindlasti külma ilmaga teha ei taha ning mis võiksid vajada rohkemaid abikäsi – sõpradel oli ju ka suvepuhkus ning saime korraldada suvised talgud. Esimestena võtsime kätte vee ja elektrisüsteemid, uue katuse ja fassaadi valimise ning niitmise. Kui selle blogi jaoks oma suviseid toimetusi uuesti üle mõtlesime, taipasime kaht asja. Esiteks – me oleme ikka tohutult palju jõudnud ära teha, mis siis, et terve suvi oli vastupidine tunne! Ning enamik tehtud töödest võtsid vähemalt nädal või kaks rohkem aega, kui lootsime ja algul plaanisime. Kuna suurepärase täpsusega iga töö ja toimetus enam ajaliselt meeles ei ole, paigutame enamvähem mälu (ja instagrami postituste najal) asjad järjekorda ja suvekuudesse. Etteruttavalt ütleme ka ära, et kõik ajalised määratlused, millest kirjutame, ei tähenda tingimata et ööd-päevad läbi järjest nii kaua tegime. Meie suvi, k.a puhkuse aeg hõlmas ka mõningaid projektipõhiseid töid, pulmi ja muid sündmusi. Aga kõigest järgemööda.

Juuni

Pärast notaris käiku majajuurde jõudes valitses hoovis korralik heinamaa ning esimeseks suuremaks tööks saigi niitmine. Trimmeriga ja traktoriga. Mitme trimmeri ja mitme traktoriga, isad ja vanaisad vurasid oma masinatega ka appi. Esialgu tundus see päris idülliline toimetamine, hommikul hakkad niitma, vahepeal poed kuuma käest majja peitu, lõunaks praekartulid, õhtul niidad veel veidi. Kuna juunis käisime veel mõlemad ka tööl, ei saanudki hästi aru, et ainuüksi niitmine nii kaua aega võtab. Aga kokku niitsime kogu krunti pea kolm nädalat. Muidugi mitte jutti ja iga päev, aga igal võimalikul hetkel, sest heina ja võsa oli rohkem kui küll. Aiatöödest oli järgmine suurem ettevõtmine vana suitsusauna ümbruse korrastus. See sai tehtud ühe päeva ja nelja vägeva naise jõuga. Kui varem majast sauna polnud näha ning läbi võsa viis sinna kitsas tee, siis nüüd paistab see ilusti tulevase köögi aknast kätte.
Ka marja- ja pojengipõõsad said kerge puhastuskuuri ning umbrohu teki alt välja.

Juuli

Juulis algas meil päriselt puhkus ja algas ka päriselt tihe töö Pärna talus. Ühe esimese asjana tegime elektri ümberliitumise, enne oli talus 1 faas 20A, kuid maakütte paigalduseks vajasime kindlasti kolme faasi. Teisalt tundus ka mõistlik jaotada maja energia tarbivus mitme faasi vahel, et ei tekiks ülekoormust. Seega saigi majja 3 faasi 25A. Lisaks tuli varem majani õhuliin, mille asemele paigaldasime maakaabli.
Kui majas elekter olemas, sai asuda kaevu kallale. Kogu meie tarbevesi tuleb krundil olevast salvkaevust. Enne kui suure hooga vett kaanima hakkasime, lasime kaevu korralikult üle vaadata. Niisiis teostati kaevu puhastus, vaadati üle vee tase ja pealevool, paigaldati pump ning täideti kaevuseina vahed. Viimasena lisasime ühe kaevurõnga. Kaevu puhastuse käigus saime teada, et vett on kaevus piisavalt – puhastajad pumpasid kaevu tühjaks ning paari minutiga, oli veetase ilusti taastunud.

Juuni ja juuli kõige mahukamaks tööks sai majas oleva vana betoonpõranda lõhkumine. Miks me üldse vana põranda ära lõhkusime? Mitmel põhjusel. Eelmiste omanike poolt oli majja paigaldatud veesärgiga pliidi abil köetav põrandaküte, kuid viimasel talvel olid torud põrandas mitmest kohast lõhki löönud. Kaalusime katkiste kohtade paikamist, kuid see ei tundunud tegelikult turvaline ja kauakestev lahendus. Lisaks oli ühe toa põrand valamata jäetud, aga soovisime, et kõikide tubade põrand oleks üks ja ühtlane. Betooni lõhkusime Ramirendist renditud piikvasaraga. Lõhkumise käigus selgus ka tõsiasi, et vana betoonpõrand ei olnud ka teab mis kvaliteetselt teostatud. Näiteks ühes ruumis varieerus betooni paksus ühes ruumis 2cm ja 12cm vahel. Kogu möll põrandatega alates betooni piikamisest, välja vedamisest, vanade torude ja armatuuri üles võtmisest kuni muldpõrandani jõudmiseni võttis aega pea kolm nädalat. Meie kõige suurem ajaline valearvestus. Olime veendunud, et saame põrandad lõhutud ja kuni mullani puhtaks umbes nädalaga.
Lisaks betoonpõrandale said juulis maha lõhutud vana ahi ning tulevast elutuba ja san.ruumi eraldav vana tellissein.

Juulisse jäid ka uue fassaadi ning katuse planeerimine. Fassaadivärviks valisime värvi koodiga T2023 (vt. pilti). Maju otsides naljatlesime palju selle üle, mis värvi maja me ostaks või mis värvi värviksime. Mingi aeg olime veendunud, et rootsi punane. Siis valge. Siis mõni tumedam toon. Me ei kujutanud ette ka, et see tegelikult päris pingeliseks muutub, kui päriselt otsustama peame. Lõpuks oleme värviga väga rahul! Kuu lõpus saime uued voodrilauad kätte. Tellisime juba värvitud lauad, kuna olime kindlad, et sel suvel maja enam värvida ei jõua ning eelnevalt värvitud laud tundus üsna mugav lahendus. Ühtpidi soovitame tellida värvitud laua, eriti kui on teada, et korralikuks värvimiseks aega ei leia. Küll aga soovitame kindlasti enne tootjat ja tema eelnevaid tehtud töid kontrollida/uurida, et ei peaks kohe uut värvimist planeerima. Meile saabunud voodrilauad olid õiges toonis, kuid värvitud ilmselt pihustades ning värvikiht on päris õhuke. Uuel suvel hakkame maja üle värvima. Ehk kas me siis ikkagi ajaliselt võitsime või kaotasime…? Maja praegune fassaadivärv ei ole üdini halb ja kole, aga võiks olla parem. Värvime üle ikka sama tooniga. Et selles siis kübetki head leida – vähemalt saime aru, et toon meile igatahes meeldib!
Juuli lõppu jäi veel üks lammutamine. Nimelt hakkasime talgute käigus võtma maha vana eterniitkatust. Kokku võttis vana katuse lõhkumine kuni sarikateni aega ligi kolm nädalat.

August

Augusti algul olime peamiselt hõivatud ühe tööprojektiga Lõuna-Eestis ning kahe imelise pulmaga. Sellest hoolimata sai 5.augustil peetud esimene Pärna talu aia- ja üllatuspidu sõpradele, kes nüüd Kanadas elavad. Oh mis rõõm oli lauda katta ja hoovi lambiketiga ehtida! Tuleval suvel saab neid aiapidusi ehk rohkem.
12. augustil lõppes suvepuhkus ja aega maja juures toimetada oli aina vähem. Aga me ju tahtsime sügisel sisse kolida!? Enne sügist ja ilmade halvenemist oli vaja ära teha kaks suuremat asja: uue katuse paigaldus ning vana voodrilaua asendamine uuega. Suve algul majaga alustades otsustasime, et proovime ehitada ise nii palju kui võimalik ning ehitajate poole pöörduda viimases hädas. Augustiks oli siis see häda käes – meil endil enam nii palju aega polnud, et kogu maja fassaad ja katus vahetada, sõbrad-tuttavad head abilised olid samuti juba töölainel. Niisiis võtsime appi kaks ehitajat, umbes 3 nädalaga paigaldasid uue katuse (poole katuse roovitus + eterniidi paigaldus), kangutasid maha vana fassaadi, paigaldasid uued voodrilauad ning tegid tuulekastid. Viimased näevad küll väga kiirustatult tehtud välja, aga see on pisimure. Miks valisime aga eterniitkatuse? Algselt ehitust planeerides oli esimeseks sooviks klassikaline valtsplekk, kuid see kahjuks ei mahtunud meie eelarvesse. Kuna majal oli ka enne eterniitkatus, oli ka bürokraatia mõttes eterniidi valik mõistlikum – asendasime vana katuse samaväärse uuega ning teoreetiliselt ei muutnud midagi. Värvilt on katus must, mis sobitub vahvalt kokku heleda sinakas-halli voodriga.

Lisaks fassaadile ja katusele sai augustis valmis veel üks oluline detail! 14.augustil said maha põrandakütte torud ning 19.augustil tuli betooniauto. 20.augustil saime oma uuel betoonpõrandal esimesi valsisamme teha. Kuigi juba kuu keskel oli selge, et sügise alguseks me oma koju kolitud ei saa, siis elevus oli sees suur. 24. august ööbisime esimest korda Pärna talus! Me lihtsalt vajasime nii väga seda kodu tunnet, et ärkad oma peagi valmivas kodus ja saad mõelda “See ongi see, see on kodu!”. Olime küll krundil varem ööbinud, oma ratastel kodus, aga augusti lõpus saime esimest korda magada oma tulevases magamistoas. Mõnus!

Suve lõppu jäi veel üks mainimist väärt toimetus – 27.augustil löödi kopp maasse. Maakütte maakontuuri paigaldamiseks kaevati üles ligi 200 ruutmeetrit maad. Esmapilgul nägi see välja päris kurb songermaa, aga sügis on tulemas ja pole hullu, küll uuel kevadel kasvab plats ilusti rohtu. Maaküttest plaanime tulevikus ka ühe detailsema postituse kirjutada.

Kolme kuuga maja korda?! Kas kiirustada või läbi mõelda?

Me tõsimeeli lootsime juuni algul, et saame septembriks Pärnale kolitud. Pool suve saatis meie töid ja tegemisi kerge hirm ja närv, asjad võtsid oodatust kauem aega, mõned asjad lihtsalt ei sujunud nii nagu vaja. Kõige rohkem kannatasid selle all aga meie närvid. Tõmbasime pidurit – nii möllates ja paanitsedes “millal me küll jälle maja juurde lähme, me ei jõua ju üldse midagi valmis” saime veel vähem valmis. Oli aeg võtta vastu otsus – rahu, hingame, mõtleme ja lähme omas tempos. Ja nüüd tagantjärgi seda postitust kirjutades mõtleme – me olime ikka tõesti natuke totud, et tahtsime kolme kuu sisse pigistada eelnimetatule ka vahelagede puhastuse, seinte katmise ja muu sisekujunduse ning kolimise.
Teisalt saime nüüd postitust kirjutades aru, et tegelikult sai suve jooksul ikka metsikult palju tehtud! Majal on uus katus, uus fassaad, maaküttega põrandaküte, uus betoonpõrand, hoov on niidetud ja korrastatud, kaev on korras ja toimiv, majas on vesi ja elekter. Seda on parajalt palju! Tänaseks päevaks on veel palju muudki tehtud, kuid septembrist, oktoobrist ja novembrist räägime juba mõnes järgmises postituses!

Head,
S&M


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s