Tibusammul nullkulu poole

DIY Näovesi

Aina enam ja enam kogub hoogu säästlikum ellusuhtumine ning jätkusuutlik käitumine. Oleme oma tarbimisharjumustega ammu ette kihutanud Maa ressursside võimekusest ning kallame igapäevaselt õli tulle ühekordsete kohvitopside, pisikeste kilekotikeste ja muu ühekordse näol. Etteruttavalt ütleme, meie ei ole paraku selles vallas spetsialistid ning räägime vaid sellest, mida teame, kuuleme, loeme ja ise õigeks peame.

Oleme säästlikuma eluviisi poole liikunud nüüd juba umbes aastakese ning proovinud kõiki samme teha pigem aegamööda, et uued harjumused ja viisid kinnituksid, mitte ei mõjuks ebamugavalt ja surutult.

Mis on aga kõige lihtsamad asjad, mida oma elus muuta, et vähem mõttetult tarbida?

Kirjutasime üles meie senised edukad ja vähem edukad sammud säästlikuma eluviisi poole!


 • Korduvkasutatav termos, kahvel-nuga-lusikas, toidukarp, veepudel,

Kõige esimene ja lihtsaim samm, mida me kõik saame teha, on valida ühekordse asemel korduvkasutatav. Nii on meie perre jõudnud korduvkasutatavad termosed/kohvitopsid ja veepudelid. Kohvitopse on meil tegelikult mitu, mis ehk pole jällegi mõistlik. Olles veidi hajameelsed, kipume oma termoseid igale poole unustama, nii on tekkinud topsid, mis on enamjaolt alati autos, teised, mis on töökohas või kodus. Lisaks kohvitopsidele hankisime oma ratastel koju matkanõud, nii oleme saanud ka ostmata jätta plastkahvlid, kui peaksime poest toitu kaasa ostma. Viimane suurem investeering olid roostevabast terasest toidukarbid, millega võtame tööle lõuna kaasa.Veel mõned asjad, mis oleme asendanud korduvkasutatavatega: meigieemalduspadjad vatipatjade asemel, riidest teekotid valmis pakendatud tee asemel, pilliroost kõrred plastikkõrte asemel.

 • Iste tehtud, hästi tehtud ja ilus pealekauba

Meie pere naispool on kergelt öeldes kosmeetikast sõltuvuses. Mitte meigist ja mitmest huulepulgast, vaid kõigest, mis on seotud näopuhastuse ja kehahoolitsustega. Seega vaatas Mari tõsise pilguga üle kogu oma vannitoa kapi ning küsis – Mida saab osta pakendivabalt? Mida saab päris ise teha? Mis päriselt vajalik on? Kiiresti sai selgeks, et muidugi kogu seda kogust näomaske ja kätekreeme keegi ei kasuta ja otseselt vajadust nende järgi pole. Ära visata neid aga ka ei tahtnud – otsustasime kasutada kõik olemasoleva siiski lõpuni! Edasi uuris Mari pakendivabamaid lahendusi ning välja said vahetatud järgmised asjad:

 1. Šampoon ja palsam – esimesena katsetasime Lush’i toodetega, kuid paraku on nende šampoonides sees SLS, mis meie kummagi peanahaga üldse kokku ei sobi. Jällegi, ära ei visanud, aegajalt kasutame. Edasi proovisime Nurme tahkeid šampoone, veidi vajas harjumist, kuid sobis peanahaga paremini ning pesi kenasti puhtaks.
 2. Dušigeel – Kodustes tingimustes vahetasime dušigeelid tükiseepide vastu. Trennis käies kasutame aegamööda oma alles jäänud pudelites dušigeelid ära, sest senini on tahkete pesuvahendite kaasas kandmine veidi tülikas olnud, näiteks kui karpi vesi jääb ja see läbi hakkab laskma. Samas, eks see on pigem leitud vabandus mugavuse eesmärgil 😉
 3. Hambahari & Hambapasta – Tavalised hambaharjad oleme vahetanud bambusest hambaharjade vastu. Otsisime mõnda aega sobivaid ning hetkel kasutame Hydrophil’i kõige pehmemate harjastega hambaharju. Kui vahepeal Hydrophil’i harju saadaval ei olnud, kasutasime ümbertöödeldud plastikust hambaharju, firmaks Jordan. Hambapasta valdkonnas oleme katsetanud Lush’i hambapesu tablette, Georganics’i hambapesupulbrit ja -pastat ning Koko’se hambapesupulbrit. Hetkel oleme jäänud Georganics’ile truuks, meeldivad mõlemad, nii pulber kui ka pasta, mis on mõlemad pakendatud klaaspurki.
 4. Näohooldus ja meik – Kui Mari oma vannitoa inventari üle vaatas, oli just näohooldusega seotud tooteid kõige rohkem. Seega oli esimeseks ülesandeks läbi mõelda, mis tooted on kindlasti vajalikud ning leida need, mida tegelikult pigem ei kasuta. Kindlalt vannitoa riiulile tahtsime jätta: näokreemi, näopesu vahendi ja näovee (puhastuseks ja värskenduseks). Erinevatest näomaskidest samuti kategooriliselt ei loobunud, kuid välistasime näiteks kangasmaksid ja pisikesed maski pakendid, milles ühe maski tegemise portsjon.

  Oleme mõlemad pigem kuiva ja tundliku nahaga, mis tõttu oleme üsna valivad selle osas, mida näo puhastuseks ja niisutuseks kasutame. Näo puhastuseks kasutame Lush’ist soetatud näopesu seepi (tahkel kujul) ning värskeid näopuhastajais/koorijaid. Nende topsikuid saab Lush’i poodidesse tagasi viia (5 topsi viimisel antakse vastu ka tasuta värske näomask!). Sander on hakanud näokreemina kasutama Berrichi meeste näokreemi, Mari on vahetanud kreemid õlide vastu. Suvisel ajal on kasutusel Lush’i tahke näoseerum (Amazon primer, matistava ja punetust alandava toimega). Nüüd, talvisemaks ajaks on näonaha niisutuseks kasutusel Turblissi näoõli, mis niisutab parajalt, kaitseb külma eest, kuid ei jäta nahka üleliia õliseks. Lisaks näoseebile kasutab Mari näo puhastamiseks ja värskendamiseks ise kokku segatud näovett. Algselt oli kasutusel Lush’i näovesi pihustiga pudelis, kui see otsa sai, tundus palju toredam samasse pudelisse oma näovesi kokku segada.

DIY Värskendav näovesi

Koostisosad:

 

 • Roosivesi
 • Nõiapähklipuu vesi
 • Eeterlikud õlid: Lavendel, Teepuu õli, Sidrun

Kalla pihustiga pudelisse veidi üle poole mahust roosivett. Lisa nõiapähklipuu vesi nii, et pudelisse jääks veidi veel õhuruumi. Tilguta hulka eeterlikud õlid. 125ml pudeli puhul doseerisin õlisid järgnevalt: lavendel 2 tilka, teepuu õli 3 tilka, sidrun 2 tilka. Raputa pudelit enne kasutamist!

PS! Kindlasti jälgi, et eeterlikud õlid, oleksid puhtad ning sobilikud nahal kasutamiseks! Meie kasutame doTerra õlisid. 

Ja valmis ta ongi!
 
Millised on olnud Sinu pisikesed või suuremad muutused säästlikuma eluviisi suunas? Mis on olnud kõige lihtsam? Mis kõige keerulisem?
 
Head,
S&M

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s