Kuidas ehitada kodu – kirjuta kõik üles!

Kodu ehitus see on ju imelihtne, kas pole? Vaatad Pinterestis ja Instagramis ringi, talletad lemmikud ideed ja hakkad peale. Okei, elementaarsed asjad, vesi, elekter, küte, need tuleb ka läbi mõelda.

Kodu ehitus see on tõesti lihtne, tegelikult. Ja tohutult põnev! Samal ajal keeruline ning pingeid loov. Kui suve algul oma talu võtmed kätte saime, ei osanud me esimesel nädalal midagi asjalikku teha. Käisime aga krundil, vaatasime ja mõtlesime, vahepeal riisusime, niitsime, koristasime. Millest aga päriselt pihta hakata, mis meil üldse teha on vaja, et maja elamiskõlblikuks saada? Kord kodu ehituse protsessi läbi elanud sõbrad-tuttavad oskasid anda mitmeid häid mõtteid, millest alustada ja mida teha. Kõige enam aga rõhutati meile: kirjutage üles kõik, mis vajab tegemist! Kokku sai kirjutatud päris mitu tööde-tegemiste nimekirja, millest aga tõstaksime esile just need neli listi:


 • Tähtsaimad tööd majas/majaga

Kõige kiiremini tuli töödega alustada just majas, et saaksime esimesel võimalusel siia sisse kolida. Kuna maja ostsime suve algul, tundus mõistlik alustada just välitöödest, siseviimistlusega saame tegeleda ka külmemal ajal. Ainus, mis sisetöödest nõudis kiiret lahendamist oli põrand. Majas oli vana betoonpõrand ning põrandaküte, kuid põrandakütte torud olid talvega puruks löönud. Õnneks või kahjuks oli ka põrand pigem kehvasti valatud, ebaühtlane. Kogu maja ulatuses tuli põrand välja lõhkuda ning uus valada. Lisaks soovisime maja hakata kütma maaküttega, mis eeldas ka uusi põrandakütte torusid.
Maja tähtsaimate tööde listi jõudsid järgmised toimetused:

 1. Vana betoonpõranda lõhkumine
 2. Põrandate silumine, uue põranda ettevalmistus
 3. Kaevurõnga paigaldus + kaevu puhastus
 4. Vana eterniitkatuse eemaldamine
 5. Uue katuse roovituse ja aluskatte paigaldus
 6. Uue katuse paigaldamine
 7. Vana fassaadi eemaldamine
 8. Uue laudise paigaldamine + tuulekastid
 9. Maaküttesüsteem (kontuur maasse + süsteem tuppa)
 10. Elektriühendus (kaotada õhuliin + teha liitumine kolmele faasile)
 • Tähtsaimad tööd aias

Maja vaatamas käies oli loomulikult krundil värskelt niidetud. Tol päeval, kui omanikena maja juurde jõudsime oli niidetud vaid sissesõidu teest majani üks lapike. Kogu ülejäänud krunti võis nimetada juba korralikuks heinamaaks. Selge, ehituspoe nimekirjas tõusid esikohale trimmer ning murutraktor. Lisaks mõnusalt vohava heina taltsutamisele tuli hakata plaanima ka ülejäänud aia saatust – mis saab olemasolevatest õunapuudest ja marjapõõsastest, kuhu võiks uuel suvel peenrad ja/või kasvuhoone rajada. Kui niitmisega saime ühele poole, ootas meid ees juba uus ja palju kurvem ülesanne. Kogu krundilt võis leida tohutus koguses prügi. Niisama maapeal vedelemas, maasse kaevatuna, vanades lõkkeasemetes, võsavahel, keset hoovi…

 1. Niita, niita, niita
 2. Vaadata üle viljapuud ja -põõsad.
 3. Rajada laiem tee saunani
 4. Võtta sauna ümbert võsa maha
 5. Korjata ja sorteerida krundil olev prügi
 • Ehitustöödeks vajalikud tööriistad & materjalid

Esimese hooga plaanisime ehitustööd nii palju kui võimalik ise ära teha, mis eeldas ka vajalike tööriistade ostmist või rentimist. Õnneks leidus Mari isal mitmeid vajalikke vahendeid, kuid oma on ikkagi oma, eks. Nii said meie pere uuteks liikmeteks Makita akutrell, kompressor, liistunaela ja -klambripüstol, pool-tööstuslik tolmuimeja, nurgasaag (Mari isa kingitus) ning veel nipet-näpet. Iga uue tööriista vajaduse tekkimisel kaalusime, kas on mõistlikum see rentida või tuleb odavam osta ning kas me tõenäoliselt kasutaksime seda ka edaspidi. Niisiis näiteks betoonpõranda lõhkumiseks ning uue põranda silumiseks vajalikud seadmed rentisime.

Vajaminevate ehitusmaterjalide list on ajas muutuv ning üldjuhul eksisteerib ainult Sandri peas (tema on siiski meie töödejuhataja!).  Materjalide list aitaks kindlasti paremini hoida silma peal nende kogustel ning kuludel. Õnneks pole seni aga midagi vale arvestuse tõttu üüratult üle jäänud. Mis aga lõpuks ripakile jääb, saab suure tõenäosusega muu otstarbe, ideid ehitusjääkide kasutuseks on juba mitmeid!

 • Kodusisustus

Kodusisustuse osas jaotasime listi mõtteliselt kaheks: kodutehnika ja mööbel. Enamik kodutehnikast tuleb meil kindlasti osta, sest hetkel omame vaid röstrit, veekeedukannu ja blenderit. Kuna sisustame siiski oma päris kodu, otsustasime ka tehnika osta uuena, lootuses, et kõik seadmed siis ka pikalt vastu peavad.

Kodusisustusele soovisime algusest peale läheneda väga vajaduspõhiselt ning mitte tube üle kuhjata ebavajalike asjadega. Mööbli osas mõtlesime esialgu läbi, mis meil endal üürikorteris või vanemate juures veel alles on ning mida tõenäoliselt saaksime ja tahaksime kasutada. Meie koju tulevad eelmistest kodudest voodi, suur riidekapp ja üks väiksem kapike, lahti käiv söögilaud, kaks tooli ja kirjutuslaud. Seejärel kirjutasime üles, mida meil päriselt vaja on: köögimööbel, söögilaua toolid (2tk juurde), diivan, töölaud, garderoob, vannitoa mööbel, raamaturiiul, kaks kontoritooli.

Vajamineva mööbli soovisime võimalusel soetada kasutatult või teha täiesti ise. Näiteks köögimööbli leidsime Facebookist, töölaua tahame meisterdada ühest vanast uksest, garderoobi klapitame kokku IKEA riiulisüsteemidest. Mõnda asja, mida päriselt vaja pole, aga natuke nagu tahaks, oleme otsinud erinevatest oksjoni saitidest, näiteks osta.ee-st. Aga kuna me hetkel veel majas sees ei ela ning päriselt millestki puudust ei tunne, siis oleme jätnud need “emotsiooni ostud” sooritamata.


Olles eelnevad punktid üles kirjutanud või vähemalt läbi mõelnud, on maja juurde minnes alati veidi kergem tegemist vajav töö leida. Teisalt on need üleskirjutused aidanud meil ka mõista, kui palju me tegelikult oleme ära teinud võrdlemisi lühikese ajaga. Kõik kümme punkti, mis on kirjas majaga seotud tööde listis, alustades põrandate lõhkumise ja lõpetades elektri vedamisega, said teostatud juuli ja augusti jooksul! Ja et endal veelgi parem hakkaks – juulis oli meil puhkus, aga juba augusti algusest olime mõlemad ka tagasi tööl.

Kas sina kirjutad ehitus- või remondiprotsessi alguses tehtavad tööd ja vajaminevad materjalid üles?

Head,
S&M

 

One thought on “Kuidas ehitada kodu – kirjuta kõik üles!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s